USA wycofują się z Afganistanu

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen z zadowoleniem przyjął zapowiedź terminu wycofania wojsk USA z Afganistanu, talibowie uznali ją za wyłącznie symboliczną, a Francja ogłosiła, że jej terminarz będzie podobny.

Rasmussen zareagował pozytywnie na te słowa. "Rozmawiałem z prezydentem Obamą. Z zadowoleniem przyjmuję jego zapowiedź rozpoczęcia wycofywania sił USA z Afganistanu w lipcu" – powiedział. "Decyzja prezydenta jest naturalnym wynikiem osiągniętych przeze nas postępów" – podkreślił.

Talibowie uznali w wydanym w czwartek komunikacie, że rozpoczęcie wycofywania wojsk amerykańskich jest "krokiem czysto symbolicznym", a twierdzenie o postępach są "bezpodstawne". USA "kilkakrotnie dawały już swemu narodowi fałszywą nadzieję zakończenia wojny ogłaszając zwycięstwo bez żadnej podstawy" – twierdzą talibowie.

Według nich, Amerykanie muszą podjąć poważne kroki, by uniknąć "bezcelowego przelewu krwi". Jak podkreślili, "rozwiązanie kryzysu afgańskiego nastąpi dopiero po całkowitym wycofaniu sił zagranicznych", a do tego momentu walka talibów będzie "z dnia na dzień coraz ostrzejsza".

Dziennik.pl

Całość na:http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/342450,usa-wycofuja-sie-z-afganistanu-nato-zadowolone.html

Dodał Stanisław A. Niewiński

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “USA wycofują się z Afganistanu”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *