W kręgu kultury popularnej – „Pulp Fiction”

„Pulp Fiction” Quentina Tarantino to przykład dzieła nieustannie inspirującego do stawiania pytań o kondycję intelektualną widza. Do tego, że nie warto ograniczać się jedynie do naiwnej jego lektury przekonywali prelegenci podczas drugiej ogólnopolskiej konferencji naukowej z cykluPatologia czy katharsis? Recepcja filmów Quentina Tarantino z perspektywy bezpieczeństwa społecznego poświęconej interpretacji filmu, zorganizowanej przez Studenckie Koło Naukowe Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Bibliotekę Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych dnia 13 kwietnia 2012 roku
w bibliotece Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK.

Uczestnicy konferencji dowiedli, że kino postmodernistyczne wymaga spojrzenia widza kompetentnego i niejednokrotnie podejmowania się przez niego tworzenia interpretacji interpretacji, zgodnie z logiką podwójnej hermeneutyki. Odbiorcy takiego, który zrozumie grę reżyserską i nie da się zwieść pozorom jakie zdemaskowali w wyniku dyskusji. Zebrani goście i prelegenci wykazali się świadomością złożoności problematyki obecnej w „Pulp Fiction”. Interesujące rozważania na temat wpływu filmu na masowego odbiorcę przedstawili zaproszeni eksperci: dr Patryk Tomaszewski, dr Piotr Rakowski oraz mgr Arkadiusz Meller. Stały się one punktem wyjścia dla pytań dotykających ważnych problemów: wykluczenia, homoseksualności, patologii społecznych oraz prezentacji wyników badania społecznego przeprowadzonego przez studentkę UMK, Joannę Kobylską. Duże zainteresowanie wzbudził także referat mgr Marzenny Cupy: „Panie, nie mam człowieka…” – „Pulp Fiction” a wątki religijne stanowiąc jednocześnie wprowadzenie dla wystąpień na temat norm społecznych i egzystencjalizmu w filmie. Gwoli podsumowania zebrani goście podjęli się wspólnie stworzenia interpretacji reżyserskiej wizji społeczeństwa i odpowiedzenia na pytanie czy dzięki funkcjom sztuki, które realizuje film może on motywować do przyjmowania postawy sprzyjającej działaniom na rzecz zapewnienia sobie i swojemu otoczeniu szeroko pojmowanego bezpieczeństwa społecznego.

Organizatorzy pragną podziękować Państwu za udział w konferencjach z cyklu Patologia czy katharsis? i zaprosić wszystkie osoby wyrażające chęć podjęcia dyskusji dotyczącej recepcji filmów Q. Tarantino z perspektywy społecznego poczucia bezpieczeństwa oraz współpracy przy kolejnych spotkaniach, które będą poświęcone kolejno: „Kill Bill” i „Wściekłym psom”.

Dane kontaktowe: sknbwumk@gmail.com.

Joanna Rak

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “W kręgu kultury popularnej – „Pulp Fiction””

  1. No właśnie, dajcie jakieś filmy z obydwu konferencji. Tą o „Bękartach” też chcę zobaczyć. Na przyszłą chyba też nie będę mógł przybyć. Jak konferencja o „Wściekłych Psach” będzie o dogodnej dacie to może się pokuszę o przyjazd tam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *