W wakacje zapraszamy do odwiedzenia wystawy:

„W Krakowie otwarto wystawę „Skarby Korony Hiszpańskiej”. Ekspozycja zawiera ponad sto arcydzieł wypożyczonych od Patrimonio Nacional de Espana, instytucji zarządzającej kolekcjami królewskiego dworu hiszpańskiego. Jak podkreśla w rozmowie z IAR wicedyrektor ds. Naukowych i Zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie – Marek Świca – zabiegi o pokazanie dzieł w Polsce trwały od czterech lat.

Na wystawie prezentowanych jest ponad sto arcydzieł pochodzących od końca XV do XIX wieku: między innymi El Greca, Goi, Ribera, Tycjana, Veronese’a czy Velazquez’a. Oprócz obrazów prezentowane rzemiosło artystyczne: naczynia, skrzynie, komody, rzeźby, hełmy i porcelanowe figurki. Wystawę „Skarby Korony Hiszpańskiej” w Muzeum Narodowym w Krakowie będzie można oglądać do 9 października”

http://www.polskieradio.pl/39/1240/Artykul/400326,Skarby-Korony-Hiszpanskiej-w-Krakowie

a. ME.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “W wakacje zapraszamy do odwiedzenia wystawy:”

  1. Tak przy okazji czy ujrzymy na tej wystawie skarby kultury hiszpańskiej,, dorobek” wojen chrześcijańsko – arabskich z XV wieku oraz szalejącą od XV do początku XVIIi stulecia , a nawet jeszcze w mniejszym stopniu do końca XVIII wieku inkwizycję i prześladowania Żydów, Maurów, Cyganow oraz konkwistę i rzeż Guanczów na obszarze wysp Kanaryjskich???/Pozdrawiam!

  2. @abcd Powinna się tym Hiszpania chwalić, bo to naprawdę są wspaniałe osiągnięcia i powód do dumy i i pierwszeństwa Hiszpanii wśród narodów Europy, szczególnie Hiszpanii XV-XVII w. 🙂

  3. To ma być żart?Jeżeli tak to w złym stylu.Tak przy okazji w siedemnastym a zwłaszcza w osiemnastym stuleciu inkwizycje- portugalska i neapolitańska, choć nadzorowana po części przez przez arcykatolickich królów Hiszpanii, w przypadku Portougalii do 1640) , a także całkowicie niezależna od Hiszpanów papieska, były często równie straszne , a nawet i okrutniejsze.

  4. @abcd a gdzie to jegomość wyczytał? Pewnie w gazecie wybiórczej… Radzę dla odmiany poczytać obiektywne książki, np. p. Romana Konika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *