Wielebny Ojciec Joseph de Dreux: Medytacja o słowach Jezusa Chrystusa

1. Rozważaj, chrześcijaninie, że zgodnie z doktryną Syna Bożego, Jego prawdziwi uczniowie nie powinni uznawać rzeczy tego świata za skarby, gdyż dobra te nie są trwałe, łatwo je stracić i często nie jesteśmy w stanie ich spożytkować, właśnie wtedy, kiedy ich najbardziej potrzebujemy. Np. uważałeś za wielkie szczęście, że udało ci się zdobyć przyjaźń i uznanie w oczach świata. Wiedz, że ten skarb jest bardzo niepewny – już tylu przyjaciół straciłeś, a obecni bardzo łatwo mogą o tobie zapomnieć.

2. Rozważaj też, że ten świat nie jest miejscem, gdzie wypada nam gromadzić bogactwa, gdyż i tak będziemy musieli kiedyś ten świat opuścić. Bardzo szybko już nas tu nie będzie. Ale nawet gdyby te dobra były wieczne, na co zdałyby się nam w innym świecie, ku ktόremu idziemy, skoro nie jesteśmy w stanie ich tam z sobą zabrać ? Czyż nie jesteś bardzo nierozsądny, kiedy pragniesz tak bardzo urządzić się na tym świecie, ktόry niedługo opuścisz, a w ogόle nie myślisz o tym, żeby pracować na wieczność, ktόra będzie trwała zawsze i nigdy się nie skończy ?

3. Rozważaj, że skarb twόj tam jest, gdzie jest twoje serce. Te słowa znaczą, że wszystko to, co kochasz, lubisz, cenisz jest dla ciebie skarbem.To są właśnie twoje bogactwa – niezależnie od tego, czym takie czy inne bogactwo jest konkretnie.

A ponieważ zawsze pragniesz kochać – niechybnie masz swoje bogactwa.

Zbadaj przedmiot twojej miłości i jest bardzo prawdopodobne, że po zbadaniu go, zrobi ci się wstyd, iż uznajesz za skarb tak małe rzeczy.

Paryż, 1667

Tłum.  A.Ratnik

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *