Wielotysięczna antymonarchistyczna demonstracja w Madrycie

Kilkadziesiąt tysięcy osób wzięło udział w demonstracji na rzecz poparcia republikańskiej formy rządzenia państwem, która odbyła się dzisiaj. Uczestnicy akcji wykrzykiwali antymonarchistyczne hasła i domagali się rewizji postanowienia konstytucji, które zatwierdziło w Hiszpanii od 1978 roku monarchię parlamentarną.

Wzrost antymonarchistycznych nastrojów w Hiszpanii, który zarysował się w ciągu ostatnich miesięcy jest wiązany ze spadkiem prestiżu króla Juana Carlosa I oraz jego rodziny. Taka sytuacja zaistniała po oskarżeniu zięcia monarchy o nielegalne przywłaszczenie środków państwowych i ogłoszeniu córki króla, infanty Cristiny Federici podejrzaną o związek z tymi machlojkami finansowymi.

http://polish.ruvr.ru/

Komentarz: W Hiszpanii idea zniesienia monarchii i zastąpienia jej republiką jest logiczna. Skoro król zdradził idee frankistowskie i stał się „pierwszym demokratą” kraju, to powinien uznać, że wszelka władza pochodzi od ludu i samemu podać się do dymisji, proponując zarazem zniesienie monarchii. Po co komu król-demokrata, który z demokratycznych wyborów nie pochodzi? [aw]

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Wielotysięczna antymonarchistyczna demonstracja w Madrycie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *