Wisława Szymborska, „Z Korei”

Wykłuto chłopcu oczy. Wykłuto oczy. Bo te oczy były gniewne i skośne. - Niech mu będzie we dnie jak w nocy - sam pułkownik śmiał się najgłośniej, sam oprawcy dolara w garść włożył, potem włosy odgarnął od czoła, żeby widzieć, jak chłopiec odchodził rozglądając się rękami dokoła  W maju w czterdziestym piątym nazbyt wcześnie pożegnałam nienawiść umieszczając ją pośród pamiątek czasu grozy, gwałtu, niesławy. Dzisiaj znowu się do niej sposobię. Jest i będzie mi jej żar potrzebny. A zawdzięczam ją również i tobie - pułkowniku, wesołku haniebny.

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Wisława Szymborska, „Z Korei””

 1. Odwołanie do nienawiści jak wyjęte z tekstu jakiejś piosenki dla skinheadów, co jest komiczne biorąc pod uwagę to co obecnie głosi Szymborska, „wielka humanistka”. Ale otoczka trzeba przyznać zupełnie inna. I jakoś Szymborska mało konsekwentna w perspektywie czasowej…

 2. Troszkę się bałem, czy przypadkiem nie będziemy mieli kolejnego katechona. Odetchnąłem z ulgą 🙂 Co zaś się tyczy Szymborskiej – Jej paszkwilanckie teksty są ogólnie znane. Aż dziw bierze, że tak mało osób o nich pamięta.

 3. Amerykański imperializm jest wredny, okrutny i okropny. Nie mam więc pretensji do Wisławy Szymborskiej, że go krytykowała. Mamy z nim do czynienia cały czas na całym świecie. Bo światem rządzili i rządzą psychopaci. Kilka miesięcy temu psychopaci, a z nimi cały amerykański naród, cieszyli się, że amerykańskie komando wpadło do cywilnego domu i na oczach 12 letniej córeczki z zimna krwią zabiło jej ojca. A potem zabrało ciało rodzinie i wyrzuciło gdzieś do morza. I w naszym kraju były bydlaki, które radowały się z takiego obrotu sprawy. Powiadam, psychopaci o bydlaki, bo to właściwe oceny takich ludzi. Miej nas Panie Boże w swojej opiece. Chroń przed bydlakami i psychopatami. „Nich Cię chroni moc Chrystusa”, mówią nasi kapłani, gdy chrzczą nasze dzieci. Pozdrawiam Jerzy Krajewski

 4. @ p. Krajewski: Co innego konstruktywny antyamerykanizm, ale widzę, że niektórzy są tak zaślepieni, że w jego imię relatywizują pogańskich fanatyków albo totalitarnych satrapów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *