Wizyta Przywódca Korei Płn. w Nankinie

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Il przybył w czwartym dniu swej wizyty w Chinach, do dawnej stolicy tego kraju Nankinu. Celem obecnego pobytu Kima jest poprawa relacji ekonomicznych między Phenianem a Pekinem – twierdzą media w Korei Płd.

Kim przyjechał do Nankinu samochodem z pobliskiego Yangzhou, gdzie miał zwiedzać park przemysłowy i centrum handlowe – podała południowokoreańska agencja Yonhap.

Wcześniej wizytę Kima potwierdził chiński premier Wen Jiabao mówiąc, że władze Chin zaprosiły go, by zobaczył i być może wprowadził we własnym kraju zorientowane rynkowo reformy, które zmieniły chińską gospodarkę w drugą największą potęgę ekonomiczną na świecie.

Jak pisze agencja Associated Press trzecia w ciągu roku wizyta Kim Dzong Ila w Chinach wydaje się sugerować, iż jest on zainteresowany lepszym zrozumieniem chińskiego sukcesu, co może być podyktowane ciągłymi brakami w Korei Płn. żywności, paliwa i innych niezbędnych produktów.

Dziennik.pl

Od Redakcji: Chiny są jedynym sojusznikiem komunistycznej Korei. Część analityków porównuje nawet relacje obu tych państw do stosunków suweren-wasal. Czy politykom chińskim uda się kiedyś wymusić na Korei Płn. reformy gospodarcze podobne do własnych? /sn/

Całość na:http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/337263,wizyta-przywodca-korei-pln-w-nankinie.html

Dodał Stanisław A. Niewiński

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *