Władysław Bartoszewski, „O Żegocie. Relacja poufna sprzed wieku”

Władysław Bartoszewski, O Żegocie. Relacja poufna sprzed wieku, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2013, ss. 224

W biblioteczce osób interesujących się współczesną historią Polski nie może zabraknąć nowej książki autorstwa Władysława Bartoszewskiego pod tytułem „O Żegocie. Relacja poufna sprzed wieku”, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN w ramach bardzo ważnej dla Polaków serii wydawniczej „Świadkowie Historii”. Powinna ona znaleźć się na naszych półkach nie tylko ze względu na trudne do przecenienia walory estetyczne publikacji – jest ona wszak starannie wydana, oprawiona w twardą, porządną obwolutę (nie można także zarzucić niczego drukowi, składowi ani bardzo dobrej jakości, licznym oraz funkcjonalnym ilustracjom). Przede wszystkim jest ona godna polecenia ze względu na jej znaczącą wartość merytoryczną oraz poznawczą. Odsłania wszak ważną, lecz niestety słabo przez nas jeszcze rozpoznaną kartę historii – naszej historii, co należy bardzo wyraźnie podkreślić. Takiej monografii właśnie dotychczas brakowało na polskim rynku wydawniczym.

            Władysław Bartoszewski to ważna postać polskiego podziemia, której nie sposób nie znać. Dla maturzystów jest to być może ostatni dzwonek, aby go poznać. Ma on do powiedzenia na temat działalności „Żegoty” wiele. A znacząca część z tego dotąd w ogóle nie widziała światła dziennego. Materiały te były wszak przez długi okres czasu utajnione, skrzętnie ukrywane przed opinią publiczną. Dlaczego – o tym przekona się czytelnik osobiście. I to w jakiej formie! Warto posłuchać człowieka, który był całym swym sercem zaangażowany w przedmiot swojej opowieści. To właściwie jedyna okazja, dzięki której możemy zapoznać się z obfitym w szczegóły świadectwem ciężkich, zamierzchłych czasów wojny. A co do tego – wręcz doznać emocji, towarzyszącym opowieściom, jakie po dzień dzisiejszy wzbudzają żywe dyskusje – nie tylko wśród Polaków.

            Trzeba wszak pamiętać o tym również, że Władysław Bartoszewski był nie tylko świadkiem i uczestnikiem swoich czasów, ale także niejako w ramach tego – naocznym świadkiem powstawania polskiego państwa podziemnego. Dlatego jego relacje są szczególnie cenne dziś – w dobie wielkiego zapominania o przeszłości i ludziach, którym życie zawdzięcza wiele istnień. Relacje odautorskie bardzo dobrze ilustrują oraz ubarwiają załączone materiały wizualne – mapy przywoływanych lub wspominanych miejsc, fotografie poszczególnych i ważnych dla opowieści postaci, skany różnych fałszywych legitymacji, kopie depesz, dyplomów, wykazy podopiecznych i tak dalej.

            Nadmienić należy, że książka ta została bardzo starannie opracowana. Nie tylko pod względami – edytorskim oraz graficznym. Przede wszystkim nie można nie docenić odautorskiego wkładu merytorycznego, który zaważył o świetnej jakości dzieła. To cenne źródło historyczne, które właśnie trafia do rąk czytelnika zawiera doskonałe wprowadzenie wyjaśniające opisywane zdarzenia, okoliczności, rzucające światło na kontekst społeczny, polityczny. Pomocne w czasie lektury są przypisy przedmiotowe objaśniające przedmiot uwagi narratora. Na końcu znajduje się również cenny spis zatytułowany „Ludzie Żegoty”. Autor zamieścił na jego łamach najważniejsze informacje oraz biogramy ludzi, dzięki którym „Żegota” funkcjonowała. Porządkuje on dostępne lub dopiero po raz pierwszy przywołane przez autora informacji, które docierały dotąd do nas szczątkowo i mogły nam się zdawać niejasne lub chaotyczne. Dzięki tym danym poznawanie historii naszej ojczyny jest o wiele prostsze, a ona sama znacznie bardziej przejrzysta. Dlatego też książkę tę warto polecić nie tylko miłośnikom historii, ale także studentom czy maturzystom – tegorocznym czy przyszłorocznym – albowiem matura tuż, tuż. A dzięki przystępnym opowieściom Władysława Bartoszewskiego przyswajanie historii Polski stanie się dla wszystkich przyjemnością. 

            Długo wyczekiwana przez historyków, badaczy, miłośników historii oraz osoby zainteresowane tematyką istnienia „Żegoty” i okresem wojny książka Władysława Bartoszewskiego pod tytułem „O Żegocie. Relacja poufna sprzed wieku” zadowoli najbardziej wybrednego czytelnika. To świadectwo czasów wojny długo dla nas niedostępne, a naprawdę cenne. Warto przekonać się o tym samemu sięgając po tę wartościową pozycję źródłową.

Krzysztof Wróblewski

Książka jest dostępna na stronie Wydawnictwa Carta Blanca: http://www.dwpwn.pl/produkty/345/o-zegocie-relacja-poufna-sprzed-pol-wieku

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Władysław Bartoszewski, „O Żegocie. Relacja poufna sprzed wieku””

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *