Wojtek Grad, „Zacznij od siebie! Sztuka efektywnej komunikacji”

Wojtek Grad, Zacznij od siebie! Sztuka efektywnej komunikacji, Wydawnictwo POLTEXT, Warszawa 2013, ss. 229     

            Jak sprawić, aby wszystko co robimy było racjonalne i efektywne? W jaki sposób precyzyjnie i w pełni realizować założone sobie cele? Jak uzyskiwać satysfakcję z relacji z innymi ludźmi? Jak komunikować się skutecznie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziemy na kartach poradnika zawierającego najnowsze osiągnięcia z dziedzin komunikowania społecznego oraz psychologii, autorstwa Wojtka Grada pod tytułem „Zacznij od siebie! Sztuka efektywnej komunikacji”. Przekonamy się także o tym, w jaki sposób rutyna, nasze nawyki komunikacyjne przyczyniają się do utrwalenia nie zawsze właściwych wzorców komunikacyjnych. Być może wreszcie zrozumiemy się co robimy źle, i jak to zmienić…

            Warto już na samym początku zauważyć, że nie jest to typowy podręcznik, którego autor występuje w roli wszechwiedzącego narratora i narzuca nam tezy, które arbitralnie uznał za słuszne. Bazując na swoim szerokim i długoletnim doświadczeniu zaprezentował osobiste refleksje, obserwacje, przemyślenia na temat bardzo konkretnych zachowań, które podwyższają oraz obniżają jakość komunikacji. Skonfrontował je z powszechnie uznawanymi za słuszne koncepcjami zachowań, uzyskując naprawdę zdumiewające rezultaty. Zaprezentował również sposoby wypracowywania ważnych do ich realizacji kompetencji. Wojtek Grad w ten właśnie sposób sformułował dziewięć ogólnych praw skutecznej komunikacji, pokazując jednocześnie, że każdy z nas jest odpowiedzialny za przebieg własnej komunikacji. Wszakże zbyt często i niesłusznie przenosimy odpowiedzialność za własne niepowodzenie na czynniki zewnętrzne, na przykład mówimy, że ktoś nas nie zrozumiał, bo słabo słuchał lub ma ograniczoną zdolność pojmowania znaczenia słów, jakich używamy. A gdybyśmy tak widzieli z jakich komponentów składa się wzór na współczynnik mglistości wypowiedzi? Moglibyśmy zmieniać te elementy, które dają nam gorsze wyniki, niż tego oczekujemy. Pora więc zmienić to, co utrudnia nam życie i zacząć pracować nad sobą, aby szybciej i skuteczniej osiągać upragnione cele.

            Autor uświadamia nam, że choć mamy obecnie do czynienia z wysypem poradników, podręczników i praw objawionych na temat komunikowania, nie mamy co liczyć na to, że po ich przeczytaniu raz na zawsze, a przy tym skutecznie zaczniemy się komunikować. Problem polega na tym, aby nauczyć się krytycznie oceniać swoje kontakty z otoczeniem i wyciągać z nich wnioski. Wskazania teoretyczne mają raczej za zadanie pokazać nam, że istnieją pewne detale, których dotąd nie dostrzegaliśmy lub jakich nie docenialiśmy, a mogące przesądzać o efektach relacji z innymi ludźmi. Na bardzo dobrze dobranych przykładach, Wojtek Grad zobrazował, że czasem przemyślana zmiana w obszarze jednego detalu może w sposób znaczący wpłynąć na poprawę efektywności komunikacyjnej.

            Autor pokazuje te możliwe detale bardzo konkretnie. Zarysowuje filary skutecznego komunikowania, postuluje: zwięzłość, esencjonalność, treściwość, wyrazistość, konkretność, czytelność, klarowność, jasność, prostotę wypowiedzi i dowodzi w jaki sposób można wcielać je w życie. Rezygnuje z naukowego żargonu na rzecz funkcjonalności poradnika, mianowicie mówi prostymi słowami i zrozumiale. Na przykład: „Nie jest ważne, co powiedziałeś. Ważne jest, co słuchacze z tego zrozumieli”. Przekonująco udowadnia, że można wypowiadać się w 3D, to znaczy dokonywać stymulacji wszystkich zmysłów odbiorcy, a zatem i angażować jego emocje. Wszakże, jednym z praw komunikacji jest to, iż ma ona charakter emocjonalny. Warto umieć przekuć tę cechę w swój atut, trzeba jednak wcześniej nauczyć się w jaki sposób identyfikować, modyfikować i wykorzystywać emocje, które dotychczas nas niestety gubiły.

            Bez wątpienia po książkę autorstwa Wojtka Grada pod tytułem „Zacznij od siebie! Sztuka efektywnej komunikacji” powinni sięgnąć wszyscy stojący w obliczu zbliżającego się ważnego momentu w ich życiu, kiedy to rezultat wydarzenia będzie miał zależeć od nich samych. Będzie zatem nieodzowna do przygotowań do prezentacji maturalnych z języka polskiego i języków obcych, rozmów o pracę, staż, praktykę, przedstawień wyników raportu w wykonanej pracy dla pracodawców lub interesariuszy. Poza tym okaże się ona przydatna również dla wszystkich tych, którzy nie do końca uświadamiają sobie na czym polegają ich błędy w obszarze interakcji z innymi ludźmi czy nie potrafią określić przyczyn swoich porażek w sferze porozumiewania się z innymi ludźmi. Czasami właśnie uświadomienie sobie pewnych kwestii może stać się kluczem do wyjścia z impasu. I tego właśnie uczy na publikacja i dlatego gorąco się ją poleca.

Krzysztof Wróblewski

Książka jest dostępna na stronie Wydawnictwa Poltext: http://www.poltext.pl/b1346-Zacznij-od-siebie.htm

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *