Wspólnota Orła Białego – rodzi się nowe państwo

Dziś ważny dzień dla afrykańskich chrześcijan. Sudan – największy kraj Afryki – podzieli się na dwa państwa. W rezultacie styczniowego referendum będą teraz istnieć obok siebie dwa kraje: Sudan i Republika Południowego Sudanu.
W stolicy nowego państwa Dżubie,  w południe miejscowego czasu, ogłoszona zostanie deklaracja niepodległości. Uczyni to jego pierwszy prezydent – generał Mayardit. Godłem południowego Sudanu będzie afrykański Orzeł Bielik.
To ważny etap w kończącej się blisko 50cio letniej sudańskiej wojny religijnej. Trzeba mieć nadzieję, że nie wybuchnie ona na nowo, choć niestety takie obawy istnieją. Mówił o tym podczas swojej niedawnej wizyty w Polsce ordynariusz sudańskiej diecezji Tombura- Yambio biskup Eduard Hiiboro Kussala. Pisałem o tym tutaj: ( 
Wojna może trwać choćby z tego powodu, że po referendum, które zadecydowało o niepodległości władze północy zapowiedziały uczynienie ze swego państwa kraju całkowicie islamskiego. Tymczasem to właśnie w leżącej na północy stolicy Chartumie rezyduje choćby sudański katolicki przywódca duchowny kardynał Wako. 
Dobrze że Polska jako jedna z pierwszych uzna Południowy Sudan. Miejmy nadzieję, że na tym się nie skończy i w różnoraki sposób będziemy wspomagać młode chrześcijańskie państwo. Zobowiązuje nas do tego nie tylko wspólne przywiązanie do chrześcijaństwa. Także wspólnota godła-Białego Orła.
www.facebook.com/flibicki
Jan Filip Libicki
asd
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Wspólnota Orła Białego – rodzi się nowe państwo”

  1. Napiszę to tutaj, bo komentarze pod newsem dotyczącym urodzin p. Larkowskiego – któremu życze wszystkiego najlepszego – zostały wyłączone. Usuwanie komentarzy i ich blokowanie pod niektórymi newsami, dobieranymi wg klucza personalnego – to kpina i nieporozumienie. Szczególnie, że komentarze te były zupełnie dopuszczalne i nie naruszały niczyich dóbr osobistych. Natomiast swoją ocenę kabareciarskiej działalności na portalu podtrzymuję. Trochę to przykre.

  2. zgodzę się z Panem Pawłem. typowo michnikowa praktyka. Niektórych publicystów wolno krytykować a nawet obrażać ( Pan Salwowski, czy nawet Pan Wielomski) ale krytyka wobec Larkowskiego jest już niedopuszczalna.

  3. też mnie to zastanawia, dlaczego pan z nadwagą – Larkowski, który pisze najczęściej głupoty nie może być krytykowany i każdy krytyczny komentarz jest usuwany. Jedyna odpowiedź: po prostu wie, że robi ze swoimi poglądami z siebie klauna i wyraz temu dają właśnie komentarze internautów. Żeby podtrzymać ten nadęty, faszyzujący ton po prostu usuwa się wszystko, albo prawie wszystko i już.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *