Wybory bez wyboru

Zabawne, że o docelowym wciągnięciu Mołdawii na listę krajów „demokratycznych, prawoczłowieczych i praworządnych” poprzez wchłonięcie do UE – ma decydować coś tak krańcowo różnego od deklaratywnej choćby demokracji…

 

Na wynikach wyborów zaważyło też faktyczne uniemożliwienie głosowania blisko milionowej diasporze mołdawskiej w Rosji, dla której utworzono trzykrotnie mnie punktów głosowania, niż było to wymagane i zapowiadane. Wreszcie na wynik wyborczy Partii Komunistów Republiki Mołdawii wpływ miał konflikt wewnętrzny i ostateczny rozłam, zakończony samodzielnym startem Partii Komunistów Reformatorów, która uzyskała wprawdzie 5-procentowe poparcie, jednak nie przekroczyła 6-procentowego progu.

Teraz następny krok należy w szczególności do Gagauzów, którzy na temat swojej przyszłości w obrębie tak spacyfikowanej Mołdawii lub poza jej obrębem będą zastanawiać się m.in. przy okazji konferencji podsumowującej 20-lecie Autonomii, zwołanej na 12. grudnia w Komracie. Na pograniczu Naddniestrza i Ukrainy pojawiają się też zwolennicy powstania Besarabskiej Republiki Ludowej, obejmującej przynajmniej część Mołdawskiej ASSR, która nie znalazła się w obecnych granicach Republiki, Naddniestrze właśnie oraz północną część Mołdawii.

Czy więc Mołdawię czeka wariant ukraiński, czy też jest jeszcze najmniejsza choćby szansa na powołanie rządu centrolewicowego, opartego o współpracę komunistów i demokratów, gwarantującego faktyczne uspokojenie sytuacji wewnętrznej, reformy administracyjne i pozostawienie wyboru geopolitycznego w rękach samych Mołdawian, a nie biurokratów i sprzedajnych sądów?

Mój komentarz dla związanej z Hezbollahem Aletejah TV Europe:

 

https://www.youtube.com/watch?v=xmjLK0K6Wh4

 

Konrad Rękas

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *