Wybory prezydenckie w Burundi przesunięte

Jest to skutek nacisków ze strony innych afrykańskich liderów, którzy z niepokojem przyglądają się pogarszającej się sytuacji politycznej w analizowanym państwie. Zaledwie dziesięć lat temu zakończyła się wojna domowa i pojawiają się głosy, że międzyetniczny konflikt może wybuchnąć na nowo.

Dnia 10 lipca 2015 r. w prowincji Kayanza, niedaleko granicy z Rwandą, siły zbrojne Burundi miały walczyć z niezidentyfikowanymi napastnikami. Poinformować o tym mieli gubernator Canesius Ndayimanisha oraz urzędnicy ze wspomnianej prowincji. Według nich napastnicy mieli przekroczyć granicę i tym samym podejrzenia padają na sąsiada Burundi, Rwandę. Sytuacja ma być obecnie pod kontrolą, lecz żaden z przedstawicieli władzy centralnej jeszcze tego nie potwierdził. Natomiast Rwanda zaprzeczyła, by brała udział w wydarzeniach z 10 lipca.

Sytuacja polityczna w Burundi pogorszyła się w kwietniu 2015 r. kiedy to prezydent Pierre Nkurunziza ogłosił chęć kandydowania w wyborach prezydenckich. Byłaby to jego trzecia z kolei kadencja. Ustawa zasadnicza Burundi ogranicza jednak możliwość obejmowania najwyższego urzędu do dwóch kadencji. Według sądu konstytucyjnego w 2005 r. Nkurunziza został wybrany przez parlament, a nie naród w głosowaniu powszechnym. Tym samym obecna głowa państwa ma zaliczoną tylko jedną kadencję z lat 2010-2015. i może ponownie ubiegać się o reelekcję. Taki obrót spraw spowodował wybuch społecznego niezadowolenia w kwietniu i nieudany wojskowy zamach stanu w maju.

W związku z polityczną niestabilnością pojawiły się głosy, że tegoroczne wybory prezydenckie mogłyby zostać bezterminowo przełożone. W specjalnym oświadczeniu Gervais Abayeho – rzecznik prezydenta – dla agencji Reutera powiedział, że wybory zostały przesunięte tylko do 21 lipca 2015 r. i był to skutek wniosku liderów państw Afryki Wschodniej i Republiki Południowej Afryki. Jednakże w samym wniosku możemy przeczytać, że wybory powinny odbyć się nie wcześniej niż 30 lipca. W tym czasie prezydent Ugandy, Yoweri Museveni miałby przeprowadzić proces mediacyjny między skonfliktowanymi stronami. Według Abayeho tak duże opóźnienie byłoby złamaniem obowiązującej konstytucji, gdzie zapisano, że wybory muszą odbyć się miesiąc przed upływem bieżącej kadencji prezydenta, czyli przed 26 sierpnia.

Ostatnie wydarzenia polityczne mają również odzwierciedlenie w międzyetnicznych relacjach w tym afrykańskim państwie. W 2005 r. zakończyła się wojna domowa, w której stronami były dwie wspólnoty etniczne: Hutu, którzy stanowią większość obywateli, i Tutsi. Na uwagę zasługuje fakt, że obecny prezydent Burundi wywodzi się z Hutu, który w czasie wojny domowej miał przewodzić jednej z formacji zbrojnych (Forces pour la Défense de Démocratie FDD).

Dnia 29 czerwca 2015 r. odbyły się wybory do niższej izby parlamentu, które większość partii opozycyjnych zbojkotowała. Zwyciężyła rządząca od 2005 r. partia Conseil National pour la Défense de la Démocratie – Forces pour la Défense de la Démocratie CNDD-FDD (National Council for the Defense of Democracy – Forces for the Defense of Democracy), reprezentująca interesy Hutu. Na jej czele stoi obecny prezydent, a poparło ją 60,28% głosujących, co skutkowało uzyskaniem 77 miejsc w Zgromadzeniu Narodowym, które liczy 100 deputowanych. Drugie miejsce uzyskała opozycyjna koalicja Abigenga-Mizero y’Abarundi (21 miejsc w parlamencie), a trzecie Union pour le Progrès national UPRONA (2 miejsca) reprezentująca interesy Tutsi.

Krystian Chołaszczyński

Źródło: C. Manirabarusha, Burundi presidential poll delayed amid worsening violence, 11 lipiec 2015, http://www.reuters.com/article/2015/07/11/us-burundi-politics-idUSKCN0PL0C820150711, [dostęp dn. 11.07.2015]; PRESENTATION DES RESULTATS PROVISOIRES DE L’ELECTION DES DEPUTES 2015, LA REPARTION DES SIEGES PROVINCE PAR PROVINCE, SYNTHESE DES SIEGES OBTENUS AINSI QUE LES LISTES NOMINATIVES DES DEPUTES ELUS, http://www.ceniburundi.bi/IMG/pdf/deputes_national_2015-2.pdf, [dostęp dn. 11.07.2015]; Burundi’s ruling party wins legislative poll, 7 lipiec 2015, http://www.globalpost.com/article/6607493/2015/07/07/burundis-ruling-party-wins-legislative-poll, [dostęp dn. 11.07.2015]; S. Hollar, Pierre Nkurunziza President of Burundi, http://www.britannica.com/biography/Pierre-Nkurunziza, [dostęp dn. 11.07.2015].

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *