Z blokad do Sejmu?

– Staliśmy na blokadach, a ludzie pytali nas: a co z naszymi postulatami?! Poprzemy was, ale powiedzcie i o nas: o pielęgniarkach, o nauczycielach, o kolei i straży pożarnej. I tak zebraliśmy cały nasz program wyborczy. Wtedy zrozumieliśmy, nie jedno środowisko musi wygrać, ale cała Polska!- wylicza Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. B. siedlecki senator zgłosił wniosek o poparciu przez jego organizację kandydatury Pawła Kukiza na prezydenta Polski. A to nie koniec – bo Izdebski z Kukizem chcą razem startować też w wyborach sejmowych.

Ruch Społeczny Rzeczypospolitej Polskiej – tak nazywa się komitet wyborczy, który rolniczy OPZZ i sztaby Kukiza (wsparta w wielu regionach przez miejscową „Solidarność”) szykują na jesienną elekcję parlamentarną. W przygotowaniach do wspólnego startu do Sejmu uczestniczą m.in. wiceprzewodnicząca Związku Reneta Beger, b. minister rolnictwa Wojciech Mojzesowicz, mec. Henryk Dzido, b. poseł Marian Daszyk i inni ex-parlamentarzyści Samoobrony i LPR. – Od pierwszej chwili polubiliśmy się z Pawłem Kukizem, kiedy na naszym Kongresie zaczął swe wystąpienie od słów, że „nie lubi PSL”. My też, nie bez powodu, bo wiemy co to korupcja, układy i cała reszta prowadzenia się tego stronnictwa lekkich obyczajów – żartował Izdebski.

Wśród głównych punktów programu nowej koalicji obywatelskiej jest przywrócenie opłacalności w rolnictwie, odnowa stosunków handlowo-gospodarczych z Rosją i Białorusią, wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych, głęboka reforma konstytucyjna i odpowiedzialność urzędników za podejmowane decyzje. – Niczego nie narzucamy z góry, to wszystko są postulaty zgłaszane oddolnie, na które zwracano nam uwagę podczas zaczętych jeszcze zimą protestów – mówi Izdebski.

Ruch Społeczny RP ma być oparty przede wszystkim o sztaby Pawła Kukiza z majowych wyborów prezydenckich, część struktur „Solidarności” i przede wszystkim bezpartyjnych uczestników blokad i protestów. – Premier Kopacz powiedziała, że „drugiej Samoobrony nie będzie”. Mam dla niej wiadomość: ona już jest, pod nową nazwą, z nowymi, młodymi ludźmi, ale z tym samym zaangażowaniem w wyjaśnienie wszystkich afer niszczących III RP! – zapewnia przewodniczący Izdebski. Jego formacja chce startować w jesiennych wyborach do Sejmu i stanowić rdzeń nowej, anty-systemowej koalicji parlamentarnej.

(karo)

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *