Zaskakujące poparcie dla libijskich rebeliantów

Nr 2 w dowództwie libijskich służb wywiadowczych, generał Chalifah Mohammed Ali, zadeklarował wierność siłom powstańczym, które walczą z Muammarem Kaddafim. Powiadomił o tym w wywiadzie nadanym w środę przez telewizję Al-Arabija. – Oddałem się w służbę narodu i zaapelowałem do generałów i żołnierzy – synów Libii – aby dołączyli do rewolucji 17 lutego – powiedział generał Ali w wywiadzie dla Al-Arabii. Na pasku telewizja ta poinformowała, że generał opuścił swe stanowisko.

Na stronę libijskich powstańców przeszło bardzo wielu członków reżimu Muammara Kaddafiego. Niedawno zrobił to Abdelsalam Dżallud, były bliski współpracownik dyktatora Libii Muammara Kaddafiego i niegdyś człowiek nr 2 reżimu. Na samym początku rewolty zrobił to minister sprawiedliwości w rządzie Kaddafiego Mustafa Dżalil – obecnie przewodniczący tymczasowej Narodowej Rady Libijskiej (NRL).

WikiLeaks publikuje dokumenty dotyczące Libii

Po opanowaniu Trypolisu przez powstańców portal WikiLeaks opublikował dokumenty dyplomacji USA dotyczące Libii. WikiLeaks informuje na Twitterze, że jest to 349 dokumentów, powstałych w okresie od lat 80. do czasu przed wybuchem libijskiego powstania.

Można się z nich m.in. dowiedzieć, jak amerykańscy dyplomaci przedstawiali Libię senatorowi Johnowi McCainowi przez jego wizytą w Trypolisie w sierpniu 2009 roku. Podkreślali, że Libia jest ważnym partnerem w walce z terroryzmem. „Nasze strategiczne partnerstwo w tej dziedzinie jest wysoce produktywne i korzystne dla obu krajów” – głosi jeden z dokumentów

http://wiadomosci.onet.pl/raporty/upadek-kaddafiego/zaskakujace-poparcie-dla-libijskich-rebeliantow,1,4829518,wiadomosc.html

-asd

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *