Adam Danek: Faszyzm plasuje się ponad i poza podziałem na prawicę i lewicę

Dziś Janusz Korwin-Mikke zwołał Kongres Nowej Prawicy, prawicy konserwatywno-liberalnej, na którym miałem przyjemność przemawiać w obronie wolności i własności. Tymczasem na prawica.net Adam Danek wyśmiewa "pipi-prawicę", czyli prawicę liberalną i wolnorynkową. Artykuł jak artykuł – nic ciekawego. Ale zakończenie jest interesujące, gdyż autor pisze sam o sobie:

Faszyzm plasuje się ponad i poza podziałem na prawicę i lewicę. Reprezentanci narodowego radykalizmu i różnych odmian terceryzmu („trzeciej drogi”, Trzeciej Pozycji) sami odrzucają identyfikację z Prawicą. W wielu kwestiach Prawica ma jednak z tymi nurtami zbieżne zapatrywania, toteż mogłaby z nimi nawiązać owocną (nawet jeśli ograniczoną) współpracę. W ocenie piszącego te słowa bezwartościową stratą czasu byłoby natomiast podejmowanie współpracy ze środowiskami pipi-prawicowymi, z powodu ich ideowej oraz praktyczno-politycznej mięczakowatości. Pipi-prawica byłaby oburzona pomysłami zamachu na ponowożytny, antropocentryczny wzorzec cywilizacyjny, w którym pozostaje zadomowiona, a za największe osiągnięcia rodzaju ludzkiego w ostatnich wiekach bierze zwykle to, co powstało w nich najgorszego.

Źródło

Komentarz: Współpraca Falangi z maolistami oznaczała początkowo tylko kompromitację środowiska tzw. legitymistów ze szkoły łódzko-wrocławskiej. Teraz widać, że przynajmniej część tych osób jawnie już odrzuca idee prawicowe i zaczyna się postrzegać jako "faszyzm", który "plasuje się ponad i poza podziałem na prawicę i lewicę". Dlatego ja byłem dziś na kongresie liberalnej i wolnorynkowej prawicy, a kol. Dankowi bliżej do maoistów niż do UPR. Wszystko jasne. Budujcie sobie razem faszyzm "poza podziałem na prawicę i lewicę". [aw]

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Adam Danek: Faszyzm plasuje się ponad i poza podziałem na prawicę i lewicę”

 1. Adam Danek na prawicowych portalach? Litości, pomińmy milczeniem te faszystowskie brednie, bo nie warto nawet z tym polemizować. Tyczy się to również NOP-u, ONR-ów i obecnej MW , której prezes w co drugim oświadczeniu oznajmia, że z prawicą nie ma nic wspólnego.

 2. „Faszyzm poza podziałami”, następnie wskazanie o możliwej współpracy z prawicą. Ale o współpracy z lewicą ani słowa, a kim są w takim razie maoiści? Bo chyba nie klerofaszystami?

 3. Jak tak dalej pójdzie, to za chwilę będą ponad podziałem na Dobro i Zło. Przynajmniej w swojej własnej opinii.

 4. Panie Profesorze, przecież Adam Danek utożsamia się w tym artykule z Prawicą i pisze o możliwości ograniczonej współpracy z faszystami, NR-ami itp. A nie utożsamia się z faszyzmem i rozważa współpracę z Prawicą. Sens jest odwrotny…

 5. Nie uważam się za eksperta w dziedzinie ideologii politycznych, ale zawsze jakaś ideologia zalicza się do prawicy lub lewicy, nie ma „trzeciego bieguna” tak jak jest zło i dobro – tertium non datur. W logice jest 0 lub 1. Moim zdaniem wszelkie trzecie drogi, terceryzmy to manipulacja i w rzeczywistości lewicowa dywersja na prawicy.

 6. @maciejstawarz Terceryzm jest czymś w rodzaju centrum, tylko że „wychodzi ponad oś” podziału prawica-lewica.

 7. Chyba najlepszym kryterium jest to co w danym państwie jest najważniejsze : Bóg czy „coś ziemskiego” jak państwo, człowiek czy materializm,nieważne czy w postaci marksizmu czy wolnościowej gospodarki. Szczerze mówiąc tak samo mnie brzydzą i lewaccy materialiści i ci bardziej „prawicowi”. Ktoś kto odrzuca cokolwiek wyższego niż uwarunkowania ekonomiczne… po prostu kogoś takiego jest żal.

 8. Bak poparcia pana Danka i jego pięciu zwolenników dla prawicy wolnorynkowej jest dla niej z pewnością dotkliwym ciosem.

 9. @Inquisitor Laurencius „Nie ważne, czy Polska będzie biedna czy bogata ważne, żeby była katolicka.” Już to przerabialiśmy.

 10. @bajbajoc: i dzięki temu tu jest jeszcze Polska, mimo rządów różnej hołoty. w pełni zgadzam się z postem „Inquisitor Laurencius”

 11. Ad bajbajoc – akurat ja jestem w poglądach gospodarczych za modelem wolnorynkowym, ale nie można robić z modelu gospodarczego jakiegoś pryncypium. To zakrawa o śmieszność. Ad krzysztof – dzięki.

 12. Danek to cymbał i zakrawający na śmieszność radykał(ZMN-owski), germanofil a może i sympatyk maleńkiej słowiańsko – germańskiej Zadrugi.Pan Danek już zupełnie zbzikował po co zamieszczać tu jego ,,teksty”….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *