Aleksandra Klich, „Bez mitów. Portrety ze Śląska”

Aleksandra Klich, Bez mitów. Portrety ze Śląska, Wyd. Wydawnictwo i Agencja Informacyjna WAW Grzegorz Wawoczny Racibórz 2007

Śląskowi brakuje romantyzmu, który tak kochają Polacy. Jaka legenda jest związana z Katowicami albo z Bytomiem? Huty, kopalnie? To nigdy Polakom nie imponowało. A na wschodzie jest Lwów, Wilno, tam są Kresy i Mickiewicz[1]

Książka pt. „Bez mitów. Portrety ze Śląska” była debiutem książkowym znanej dziennikarki. Przedstawiła życiorysy trzynastu mężczyzn związanych z Górnym Śląskiem – są to Niemcy, Polacy i Ślązacy. Wprawdzie każda z tych osób prezentuje inny stosunek do otaczającego świata, polityki i życia, ale łączyło ich oddanie ziemi, na której żyli i pracowali. Joseph Eichendorff i Oskar Troplowitz (twórca kremu Nivea) to ludzie związani z niemiecką tradycją Górnego Śląska. O tym pierwszym tak napisała autorka: „Miał pecha. Gdy żył był urzędniczyną marzącym o burzliwym losie artysty. Po śmierci naziści zrobili z niego swojego idola, a Polacy unikali, jak ognia”[2]. Z kolej Korfanty, Grażyński, Ziętek to ludzie oddani Polsce – z własnym, specyficznym podejściem do regionu i ludzi. Duchowni jak Hlond, Kominek, Bednorz to wyraziste osobowości, silnie oddziaływujący na ludzi i władzę. Ostatnią grupę stanowią ludzie związani ze sztuką i dziennikarstwem: Morcinek, Kutz, Bereska, Bienek i Osmańczyk –  każdego z nich charakteryzuje inne pojęcie tożsamości i spojrzenie na otaczającą rzeczywistość. Mimo tego górnośląski motyw przewija się w ich życiu i twórczości.

Zmienna forma książki (wywiad,  portret) powoduje, iż losy bohaterów przedstawione są w sposób dynamiczny, dzięki temu można łatwo i przystępnie zrozumieć dylematy i wybory, przed którymi przyszło im stanąć. Z całości książki wyłania się obraz charakterystyczny dla Górnego Śląska. Trudnych wyborów, zawiłych losów politycznych i kulturowych, XX wiecznych wojen i powstań oraz PRL-u. Agnieszka Klich zestawia w ciekawy sposób wątek polsko-niemieckiego konfliktu o duszę oraz śląski pragmatyzm wobec tej batalii, o którym mówi Kazimierz Kutz.

Jest to książka, która przybliży górnośląskie dylematy osobie nieznającej historii Górnego Śląska. Pozwoli chociaż na częściowe, pobieżne zrozumienie dylematów, jak stały przed mieszkańcami tej ziemi od drugiej połowy XIX wieku do upadku PRL. 

Tomasz Kosiński

a.me. 


[1] A. Klich, Bez mitów. Portrety ze Śląska, Racibórz 2007, s. 9

[2] Tamże, s. 44.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *