ASP nie toleruje wrogów demokracji

Głośna ostatnio zrobiła się sprawa studenta, którego nie przyjęto na ASP, ponieważ odmówił ślubowania wierności „demokracji” i „humanizmowi”.

Dziś mamy nowe newsy na ten temat:

Według władz gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, Grzegorz Gilewicz nie wypełnił wszystkich warunków, by móc stać się studentem ich uczelni. Na specjalnej konferencji prasowej zapowiedziano, że jeśli do końca tygodnia zdecyduje się on na uiszczenie opłaty, podpisanie umowy z uczelnią i złożenie ślubowania, zostanie przyjęty w studenckie szeregi ASP. W przeciwnym razie nie może studiować.

(…)

Oświadczenie ASP przeczytał dziennikarzom Jarosław Szymański – prorektor ds. kształcenia i spraw studenckich. Zaznaczył on, że pojecie humanizmu zawiera w sobie szereg różnych znaczeń.

– Koncepcja humanizmu mieści się nie tylko w sferze politycznej (demokracja), ale i etycznej. Przywołane w treści ślubowania ideały demokracji, w naszej ocenie, nie odnoszą się do konkretnego ustroju politycznego, a jedynie do zasad funkcjonowania społeczeństwa jako takiego, którego częścią jest społeczność akademicka – powiedział Szymański.

http://www.tvn24.pl/asp-zdania-nie-zmienila-nie-chce-studenta-bez-slubowania,284864,s.html

Komentarz: Mam pytanie do Pana Rektora Szymańskiego: czy został Pan wybrany na Rektora w głosowaniu powszechnym przez profesorów, adiunktów, asystentów i studentów czy też w głosowaniu kurialnym, dzięki któremu przewagę mają (nieliczni) samodzielni pracownicy naukowi? Jeśli w tym drugim – a tak zapewne było – to trudno jest podtrzymywać pogląd, że „społeczność akademicka” jest częścią „społeczeństwa demokratycznego”. Uniwersytet to arystokracja w czystej formie.  [aw]

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “ASP nie toleruje wrogów demokracji”

  1. oto i mamy dowód państwa faszystowskiego. Co innego obowiazek przestrzegania obowiazującego prawa a co innego prawo do własnych pogladów. Momo, że nie ma kary śmierci ja mam prawo uważać, że poinna być, mimo ustroju demokratycznego ja mam pełne prawo do tego by uważąć , że najlepszym ustrojem dla Polski jest monarchia. Mój pogląd nie ma wpływu na ograniczanie moich praw. Ograniczenie prawa do poglądów jest typowe dla faszyzmu, komunizmu i nazizmu. Pozdrawiam więc faszyste prof. Szymańskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *