Białoruś: opublikowanie listy ofiar stalinizmu

Niezależne Radio Swaboda zamieściło w internecie dane dotyczące 60 tys. mieszkańców Białorusi represjonowanych w latach 30. Lista nazwisk i krótkie biogramy pochodzą z lat 90. kiedy dziennikarze mieli możliwość wglądu do archiwów KGB Białorusi, jednak dopiero teraz zostały opublikowane nie w fragmentach jak miało to miejsce wcześniej, ale na tak dużą skalę.

Na liście znajdują się nazwiska skazanych na śmierć za przynależność do Polskiej Organizacji Wojskowej (POW). Autor materiału Siarhiej Dubawiec skomentował: „Dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy Białorusinów, Rosjan, Żydów, Łotyszy, ale co oczywiste, przede wszystkim Polaków, otrzymywały najwyższy wymiar kary, jeśli w wyroku wskazano POW.”  Podkreślił również, że na początku lat 90. na Białorusi „bardzo aktywnie odbywał się proces rehabilitacji” ofiar stalinowskich represji.

Na liście są głównie mężczyźni, ale również kobiety, a nawet dzieci. Wielu osobom umieszczenie tej listy w internecie pozwoliło poznać po wielu latach los swoich przodków, którzy często pozostawał nieznany.

Radio Swoboda poinformowało, że materiał powstał przy współpracy z organizacją Martyraloh Biełarusi.

Marta Borzęcka

(R.L.)

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *