0 thoughts on “Cara al Sol”

  1. Na co to komuś potrzebne chwalenie faszyzującej narodowej odpowiedzi na terror lewicowców i lewaków, obrońców rzekomej republiki hiszpańskiej.Po co to komuś potrzebne. Nie widzę w tym najmniejszego sensu, aby jacyś ludzie prawicy wychwalali jakiś faszystów zagranicznych, myśmy mieli grupki kilkuset osobowe z młodzieżówek w ONR – Falandze wspierane przez kilka tysięcy sympatyków, na szczęście tylko tyle chociaż bardzo brutalne i wojownicze.Po co redakcji fascynacja sojuszem większości Kościoła w Hiszpanii, hiszpańskich nacjonalistów i prawicowego (albo raczej lewicująco-skrajnie prawicowego)faszyzmu?

  2. @abcd – Hiszpania Franco z Falangą i karlistami na czele, Portugalia Salazara, Austria Dolfussa czy Węgry Horthy’ego to były ostatnie konserwatywne państwa w przedwojennej Europie, które dawały Staremu Kontynentowi jakąś szansę na przetrwanie przed napływem komunistycznej dziczy ze wschodu i rozsadzania go od środka przez demoliberałów. ONR zaś to nie tylko oddziały bojówkarskie (miał je – podkreślmy – każdy ruch polityczny, który chociaż trochę się liczył na scenie politycznej – endecy mieli swoich chłopców, narodowi radykałowie swoich, socjaliści swoich, a nawet ludowcy, bo o bandytach i zdrajcach z KPP nawet szkoda opowiadać. Piłsudczycy nie mieli swoich politycznych żołnierzy, bo byli u władzy i zamiast nasyłać chłopców z kastetami lepiej zlecić robotę policji), ale również studenci, dziennikarze, inteligencja. Wydawany przez ONR-ABC „Prosto z mostu” to jeden z najważniejszych tygodników literackich – tej samej rangi co „Wiadomości Literackie” czy „Skamander”. Poza tym Falanga i Państwo Hiszpańskie to nie jest żaden faszyzm – za dużo „GW”. 😉 Ech, ale obawiam się, że Kolega tego nie zrozumie. 😉

  3. Ja wiem, iż niecały ONR to bojówkarze , a tym bardziej rodzimi narodowi faszyści, zresztą nie tylko ONR- ABC było nie totalitaryzujące, ale nawet większość ONR- Falangi(starsza, konserwatywna część)- Witold Staniszkis, Wasiutyński i chyba i Gajcy, i Bojarski , która zresztą się oderwała od środowiska narodowo- syndykalistycnego Bolesława Piaseckiego była niefaszystowska, ale narodowo- radykalna.Co do dziennika Prosto z mostu wielu wybitnych tworców z nim współpracowało. ale gdy redakcja zaczęla, podobnie jak państwo obecnie co raz jawniej chcieć,jeśli nie faszyzować(powtarzam tak chciał jedynie Bolesław Piasecki) to chociaż sojuszu z państwami faszystowskim,i z wyjątkiem III Rzeszy.

  4. Z redakcji należącego nie tylko do ONR, ale i do endecji dziennika odeszło wielu twórców gdy od polowy lat trzydziestych pismo to zaczęło coraz jawniej zbliżać się do faszyzmu, co nie znaczy iż faszyzowało, ale chciało to pismo sojuszu z państwami faszystowskimi poza hitlerowskimi Niemcami.

  5. Jak zwykle świadczące o wysokiej kulturze „argumenty” ad personam. Rozumiem,że exempli gratia zwrot „Naprzód Hiszpanio” świadczy o mocnym rąbnięciu w rozum? W rzeczy samej pleni się tu faszyzm par excellence. Straszne rzeczy, zaraz pojawią się jakieś wzmianki w kwartalnikach „Nigdy więcej” a Biedroń zacznie wychwalać abcd za dzielne tropienie homofobicznej i antydemokratycznej reakcji na portalu konserwatyzm.pl . Ale cóż ktoś kto ceni sobie de Gaulle’a to przecież prawdziwy i wzorowy człowiek prawicy – wyrazy szacunku dla abcd.

  6. To wideo to nawet nie tak zwana reakcja antydemokratyczna to zmiksowana z katolicką prawicą(ale nie od początku) ideologia faszyzmu(narodowego socjalizmu) zwana narodowym syndykalizmem.

  7. Nie popieram propagowania zachowań homoseksualnych na ulicach, a tym bardziej ,,wizji świata”pana Biedronia, Szymona Niemca i innych, ale sprzeciwiam się przemocy wobec lewackich(na ogół) demonstrantów, jeśli ci sami nie używają przemocy fizycznej wobec kontrdemonstracji..

  8. Nigdy więcej (prawie)nie czytam, miałem go w ręku z ciekawości bardzo rzadko i nie gustuję w ,,obrazie” świata z przeszłości, teraźniejszości i w propozycjach ,,nowej wspanialej przyszłości” tego pisma- periodyku znieważającego prawie wszystko co polskie, za pieniądze krajowe oraz zapewne lewicowców i lewaków francuskich, niemieckich(ale podłość!!!)….oraz prawdopodobnie amerykańskich i innych.Natomiast niepokoi mnie fascynacja faszyzmem u niektórych z państwa, nawet takim prawicowym (skrajna prawica plus nacjonalistyczna skrajna lewica równa się pół albo ćwierć faszyzm) .I to nawet taki ,,niegroźny „wykorzystujący instrumentalnie hasła katolickie, jak późny Jose Antonio Primo de Rivera syn nacjonalisty (nie faszysty !!Miguela de Rivery).Po co takie artykuły i widea albo spotkania o Salazarze (w latach 1937 – 1947 naprawdę wówczas faszyzował)w Łodzi w dniu dzisiejszym organizowane nie tylko przez ,,wybitnego” antyrosyjskiego szowinistę, godnego po stronie rosyjskiej Żyrinowskiego, Zuganowa,Dogina i innych, wielce zasłużonego, przestudiowanego, profesora Jacka Bartyzla , ale również przez różne ONR- y i przez wszechsłowiańską,antynazistowską mam rozumieć Młodzież Wszechpolską(czemu!!!??) i przez Stowarzyszenie Chrześcijańskich Robotników(????!!!!) związane z populistycznym centrum, piłsudczykowskim jak widać PiS-u czyli Ligą Republikańską….

  9. Na co neosanacyjna, ale centrowa, pomimo wszystko Liga Republikańska, a właściwie jej oddział w Łodzi ,a dokładnie Chrześcijańskie Zrzeszenia Zawodowe(no nawet i niechby piłsudczykowskie) biorą udział w prelekcjach na temat jakiegoś dyktatora, który zaczynał jako chrześcijański społecznik najpierw demokratyczny, później populistyczny zwolennik ścisłego sojuszu z autorytarną monarchią, a później porzucił te pomysły i ukończywszy Uniwersytet w Coimbra już jako konserwatysta i to skrajny poparł przewrót z 1926 roku, który zakończył wprawdzie różne demokratury a nawet i dyktatury świeckie w Portugalii z lat 1910 – 1926, ale sam doprowadził przy udziale tegoż polityka czyli premiera, profesora ekonomii Salazara do autokratyzmu pod koniec lat dwudziestych, monokracji korporacyjnej w latach 1932 – 1937.By wreszcie po stłumionym buncie połączonych sil anarchistów,komunistów i faszystów – sic!!!- (ci ostatni pod wodzą niejakiego Preto) stanąć samemu na czele falangistowskich (nie tylko akcyjno – luzytańskich narodowców) ale i faszystów i kierować tak skonstruowanym narodowo syndykalistycznym tworem do wymuszonych przez Wielką Brytanię oraz USA przemian z lat 1947- 1957 czyli powrotu tradycjonalistyczno – nacjonalistycznej pluralistyczniejszej formy rządów, która dotrwała do końca dyktatury Salazara czyli do 1969 roku i w już skrajnie narodowo- demokratycznej i narodowo- konserwatywnej wersji została obalona w 1974 roku(te ostatnie formy rządów jak najbardziej powinny odpowiadać takim antydemokratom jak państwo) więc delektujcie się panowię i nawet panie prezydentem Caetano…..i wstawcie wideo na jego cześć!Pozdrawiam…..

  10. Laurentius nie chodziło mi o to czy jesteś czy nie jesteś jawnym sympatykiem faszyzmu, ale o to czy rozumiesz kim od drugiego roku wojny domowej do zmian z roku 1957(Karta praw Hiszpana i przywrócenie monarchii w 1947 nie podważyło faszyzowania w Hiszpanii) był generał Franco, był po części narodowym faszystą i tyle….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *