Cenzura na facebooku?

Kilka dni temu zacząłem otrzymywać od znajomych e-maile z pytaniem dlaczego zabanowałem ich na facebooku i nie mogą się ze mną skontaktować? Zaintrygowany tymi e-mailami otworzyłem fb i… nic. Nie mogę się zalogować. Szybko okazało się, że moje konto znikło z sieci.

Jaki jest powód tego zniknięcia nie wiem, gdyż nie zostałem o niczym powiadomiony. Być może, że wiąże się to ze stroną Ruchu Odparcia Palikota. Prowadzący ją kolega dostał bana ostrzegawczego na 24 godziny. Ja byłem wpisany na tej stronie także jako administrator, jakkolwiek strony nie prowadziłem i – prawdę mówiąc – odwiedzałem ją raz na kilka miesięcy. Dlaczego więc otrzymałem „bana” na amen? Za całokształt moich poglądów? A może przez jakąś pomyłkę? Nie bardzo wiem, a administratorzy fb odpowiadają na moje e-maile, że nie mają czasu się problemem zająć.

Facebook jest prywatną firmą i oczywiście ma prawo nie życzyć sobie obecności Adama Wielomskiego. Tym się różni firma prywatna od państwowej, że ma prawo dyskryminować tych klientów, którzy się jej nie podobają. Nie mam więc prawa mieć pretensji o założenie blokady na moje konto. Niech mi nikt jednak nie opowiada więcej bajek, że jest to wolne medium, które nie cenzuruje swoich użytkowników. Uważam, że grzeczność wymaga, aby wysłać mi e-maila i zawiadomić, że z tego to czy tamtego powodu nie życzą sobie mojej obecności i moich wpisów.

Założyłem właśnie nowe konto na fb. Zapraszam moich znajomych do odnowienia znajomości. Ciekawe czy i kiedy skasują to nowe konto?

Adam Wielomski

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 3]
Facebook

0 thoughts on “Cenzura na facebooku?”

  1. Fejsbuk jest społecznie szkodliwym narzędziem, są już zalążki badań naukowych na ten temat. W krajach arabskich ułatwił masom organizowaniem się przeciw legalnym władzom dyktatorskim, ułatwił zbieranie się i protesty. To jest narzędzie które ma ułatwić budowę tzw. „demokracji bezpośredniej” albo bardziej bezpośredniej niż ta dziś. Jest to narzędzie które ma dać masom większy wpływ na życie publiczne. Z perspektywy konserwatysty Facebook powinien zostać zakazany – tak jak zrobione to w Chinach – to była bardzo dobra decyzja.

  2. Być może to jest cenzura, być może co innego. Moim kilku znajomym z politechniki i gimnazjum też jakiś czas temu poznikały konta, a w ogóle nie zajmowali się na nim niczym innym poza sprawami towarzyskimi i imprezowymi. Może po prostu działa tam jakiś trojan albo coś takiego, albo sami coś porobili, przekombinowali, i parę kont zniknęło. Swoją drogą znam kilku radykalnych nacjonalistów co mają tam konta i nie znikły im od czasu założenia. Nie wiem o co chodzi, wszystko jest możliwe.

  3. Prawda może być jeszcze bardziej prozaiczna: Facebook, podobnie jak inne portale społecznosciowe używa mocno „szemranej” technologii bazodanowej okreslanej jako „sharding” – w wielkim skrócie – od cholery darmowych baz danych na tysiącach g*wnianych komputerków z hipermarketu. Jest toto straszliwie szybkie, ale bardzo nieodporne – jak działa, to działa, ale w przypadku wywałki lub dodania nowych maszyn – dane mogą, niestety, zostać utracone (wiem, wiem, teoretycznie nie powinny, backupy i inne takie – ale, w praktyce, zdarza się, że gina, :-((( ). Dlatego poważne instytucje unikaja tej technologii jak ognia, a jeśli już stosuja, to w wersji komercyjnej, okrótnie drogiej (jak Oracle Exadata).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cenzura na facebooku

"Z najpopularniejszego na świecie portalu społecznościowego znikają strony kontrowersyjnych akcji i wydarzeń. Wycina je podobno automat według tajnego algorytmu, znanego tylko w centrali Facebooka – donosi "Metro". Dwa dni po pikiecie przed Sejmem przeciwko projektowi ustawy całkowicie zakazującej aborcji, z portalu usunięto stronę, na której toczyła się burzliwa dyskusja o przerywaniu ciąży. – Nie mogliśmy się nawet odwołać od tej decyzji, bo regulamin Facebooka nie przewiduje takiej procedury – relacjonuje Agnieszka Grzybek, feministka z Zielonych 2004. Postuluje wprowadzenie przejrzystych zasad kasowania stron i procedury odwoławczej.

Gazeta dociekając jakim kluczem kierują się administratorzy portalu przy usuwaniu stron, zwróciła się do dwóch agencji pośredniczących w sprzedaży reklam także na Facebooku. – Moderacja treści odbywa się w Kalifornii i w Dublinie".

http://www.polskieradio.pl/5/4/Artykul/403026,-%E2%80%9ETajny-algorytm%E2%80%9D-wycina-z-Facebooka

a. me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *