Czy Kukliński patriotą był?

Co może być na prawicy przedmiotem dyskusji w sprawie Ryszarda Kuklińskiego, a co nie może?

1) Kwestią dyskusyjną jest to, czy informacje przekazane przez Kuklińskiego przyczyniły się do poprawy położenia geostrategicznego Polski. Rozważając tą kwestię należy jednak mieć na uwadze, iż:
a) nie wiemy co tak naprawdę przekazał CIA Kukliński, gdyż Amerykanie ujawnili tylko to, co przekazał na temat stanu wojennego – bez tej wiedzy nic pewnego powiedzieć się zaś nie da,
b) z powodu szeregu przesłanek nie można jednoznacznie odrzucić tezy o tym, iż Kukliński był podwójnym agentem, przewerbowanym w pewnym momencie przez Sowietów – taką wersję stanowczo głosił np. prof. Wieczorkiewicz,
c) Kukliński przekazywał informacje dotyczące planów operacyjnych i potencjalnych miejsc zgrupowań LWP – bo do takich właśnie informacji miał dostęp. W przypadku wykorzystania tej wiedzy w warunkach wojennych przez NATO, w wyniku działań konwencjonalnych, ginęliby nie „komuniści” tylko jak najbardziej polscy poborowi. 

2) Nie podlega natomiast kwestii sam fakt zdrady państwa polskiego. Kukliński zdradził siły zbrojne państwa, którego był obywatelem. Uznanie tego państwa – jako ułomnej i wasalnej, ale jednak formy państwa polskiego (przy jednoczesnym podjęciu działań na rzecz zmiany jego ustroju) było obowiązkiem polskiego katolika i fundamentem myślenia państwowego (będącego kwintesencją myślenia prawicowo-konserwatywnego). Wielokrotnie konieczność zachowania lojalności wobec tego państwa podkreślał prymas Wyszyński. Szermowanie jakimiś argumentami, iż Kukliński „zdradził nie państwo polskie, ale generałów” (czyli w rzeczywistości dowódców sił zbrojnych tamtej formy państwa polskiego) jest przejawem jakiegoś EKSTREMALNEGO ANTYPRAWICOWEGO ANARCHIZMU. 

3) Stawianie pomników (lub nazywanie nazwiskami ulic) jakimkolwiek agentom, nawet własnych służb specjalnych, ze względu na ambiwalencję moralną wpisaną nieodłącznie w tą rolę, jest jakąś aberracją. Stawianie pomników agentom innych państw to aberracja skrajna.

Tadeusz Matuszkiewicz

aw

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Czy Kukliński patriotą był?”

  1. Rządzące nami po-okrągłostołowe polskojęzyczne elity złożone z wszelkiej maści przechrztów nie kierują się interesem państwa POLSKIEGO. Z ichniego punktu widzenia – był patriotą ICHNIM. Niech mu więc postawią pomnik w Berlinie, Waszyngtonie lub Tel-Awiwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *