Czy Marsz Niepodległości się skurczy?

Gdy piszę te słowa to do tegorocznego Marszu Niepodległości – organizowanego przez naszych miejscowych narodowych radykałów – zostało kilka dni. I prorokuję, że tegoroczna impreza nie będzie tak wielkim sukcesem frekwencyjnym jak Marsz z ubiegłego roku.

Dlaczego tak sądzę? Wnioskuję tak po atmosferze panującej na facebooku. Przed ubiegłorocznym Marszem Niepodległości wystarczyło wejść na stronę główną facebooka, aby zobaczyć dziesiątki i setki wlepek, nalepek, plakatów, zdjęć i haseł promujących Marsz, zapowiadających go, wzywających do udziału. Mnożyły się setki wpisów z zapewnieniem o udziale, powstawały grupy dyskusyjne na ten temat itd. Zostało oto 4 dni do Marszu Niepodległości w 2013 roku i oto „maszerujący” facebook jest mocno ospały i niemrawy. Gołym okiem widać, że entuzjazm „maszerujących” mocno opadł, a liczba wpisów i plakatów zapowiadających imprezę to zaledwie ułamek tego, co było przed rokiem. Klientela imprezy miała charakter uczuciowy i romantyczny – i zapewne dlatego mechanizm ten był nie do zrozumienia dla kogoś takiego jak ja – tymczasem w tym roku trudno dostrzec zjawisko zwane przez młodzież mianem „poweru”. Dlaczego tak się stało? Myślę, że są ku temu dwa powody.

Po pierwsze, to Afera Holochergate. Osobiście nie czytałem wynurzeń Przemysława Holochera wykradzionych z facebooka, bo nie gustuję w czytywaniu cudzej korespondencji o ile nie dostanę jej od samej zainteresowanej osoby. Jednak trudno było mi się nie natknąć na krążące soczyste z niej cytaty, najeżone niecenzuralnym słownictwem i wskazujące na intelektualne ubóstwo (tak delikatnie to ujmijmy). Zdaje się, że masy narodowo-radykalne oczekiwały, że prowadzi ich przeciwko reżimowi Donalda Tuska jakiś nowy Bolo Piasecki, Corneliu Codreanu czy Leon Degrelle, a zobaczyły, że na czele Ruchu Narodowego stoją… dzieci.

Po drugie, Marsz Niepodległości wykazał, że osoby kierujące imprezą kompletnie nie dorosły do polityki. Sukces frekwencyjny należało przekuć w czyn, w powołanie jakiejś struktury politycznej (partii). Tymczasem wodzowie najpierw panoszyli się po mediach, a gdy zainteresowanie nimi drastycznie spadło okazało się, że nie mają żadnego pomysłu co zrobić z zebranym potencjałem. Nie przypadkowo niektórych z nich (wszyscy wiemy o kim mówię) podejrzewano (i nadal się podejrzewa), że traktują Ruch Narodowy jako trampolinę aby dostać się na listy PiS. Inni wyraźnie chcieli z PiS-em licytować się na radykalizm w zwalczaniu „republiki Okrągłego Stołu”, nie rozumiejąc, że ten segment sceny politycznej jest już dawno zajęty. Jeszcze inni chcieli aby Ruch Narodowy był organizacją odżegnującą się od polityki i życia demokratycznego państwa, gdyż stoi w opozycji totalnej wobec systemu. Nie dziwne, że przy tak gigantycznych podziałach i różnicach Ruch Narodowy zgodny był tylko co do tego, że trzeba sobie nadać nazwę, ale nie umiał ani określić swoich celów, ani metod, ani taktyki.

W tej sytuacji aktyw Ruchu Narodowego zaczął budować facebookowy mit Marszu Niepodległości 2012, pasjonować się projekcjami filmów z tamtych wydarzeń i wymianą zdjęć z imprezy. Pojawiła się politycznie absurdalna idea, że jedynym celem Ruchu Narodowego było powtórzenie sukcesu w dniu 11 listopada  2013 roku. Czyli przez cały rok, między 12 XI a 10 XI roku następnego organizacja ta miała funkcjonować w stanie uśpienia.

No i Ruch Narodowy po 12 listopada 2012 roku popadł w stan takiego uśpienia i rozleniwienia, że przestał funkcjonować. Mamy początek listopada roku 2013 i po całorocznym śnie młode narodowe niedźwiadki nie mogą się dobudzić, szczególnie, że sympatycznie im się przez ten rok śniło, iż są nowym pokoleniom Żołnierzy Wyklętych brutalnie prześladowanych przez reżim Donalda Tuska. Skoro aktyw Ruchu Narodowego tak się rozespał, to przypuszczam, że „doły” też się nie dobudzą na 11 listopada i na Marsz Niepodległości nie dojadą.

Adam Wielomski

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]
Facebook

0 thoughts on “Czy Marsz Niepodległości się skurczy?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *