Dziękuję Piotrowi Zarembie

Dziś wpis krótki. Bardzo często wielu zwolenników PiSu nie może zrozumieć dlaczego, jako osoba dla której cenne są chrześcijańskie pryncypia życia społecznego, tak krytycznie wypowiadam się o ich partii. Przecież jest ona – twierdzą – ich jedynym obrońcą w życiu publicznym. 

Rzeczywiście – na pierwszy rzut oka może to tak wyglądać. Gdy jednak bliżej zanalizuje się to zjawisko, sytuacja zaczyna jawić się zupełnie odmiennie. Bo ta rzekoma obrona jest w istocie obroną pozorną. Ma ona być de facto błyskotką, wabikiem dla grupy elektoratu, która jeszcze dziś jest w Polsce dość duża, a na której PiSowi niezwykle zależy. Zależy na tym, aby skutecznie ją zinstrumentalizować. Tam bowiem, gdzie PiSowskie pryncypia stoją w sprzeczności z wartościami chrześcijańskimi czy sprawami Kościoła, tam te drugie muszą pójść w kąt.
Ze świetną ilustracją tego zjawiska przyszedł mi ostatnio w sukurs Piotr Zaremba. Chyba jako pierwszy publicznie bowiem napisał o istotnym udziale braci Kaczyńskich w dymisji arcybiskupa Wielgusa (http://wpolityce.pl/dzienniki/jeden-taki/21139-palikot-papiezem-hussajn-fajnym-kolesiem-znakomity-felieton-mazurka-weekendowy-przeglad-prasy-piotra-zaremby). Mówiło się o tym w kuluarach od dawna. Otóż to jest właśnie znakomity przykład. Bo choć dymisję arcybiskupa uważam za słuszną i zbawienną, to uważam też, że nigdy i w żadnym wypadku, w doprowadzeniu do niej nie powinna mieć udziału władza cywilna. Jest to bowiem wejście jej na pole dla niej nie przynależne. Tymczasem liderzy PiS uznali, że dla zrealizowania swego głównego postulatu programowego – lustracji – można i trzeba tę świętą zasadę naruszyć. Można Kościół zinstrumentalizować.

Sprawa byłego Metropolity Warszawskiego i jego dymisji to świetne exemplum. Na jej podstawie mogę łatwo opisać jeden z moich głównych wobec PiS zarzutów. Nie było by to jednak możliwe gdyby nie, przywołany powyżej tekst Zaremby. I za to właśnie przywołanie bardzo mu dziękuję.

Jan Filip Libicki

aw

www.facebook.com/flibicki

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Dziękuję Piotrowi Zarembie”

  1. Szanowny Autor pisze: Bardzo często wielu zwolenników PiSu nie może zrozumieć dlaczego, jako osoba dla której cenne są chrześcijańskie pryncypia życia społecznego, tak krytycznie wypowiadam się o ich partii. Nie jestem zwolennikiem PiSu, ale też nie mogę zrozumieć dlaczego dla pt Autor cenne są chrześcijańskie pryncypia i czy w ogóle…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *