Eckardt: Ludzie chcą się bawić i my im to dajemy – powiedział Jacek Kurski

– Ludzie chcą się bawić i my im to dajemy – powiedział Jacek Kurski na podsumowanie Festiwalu Muzyki Tanecznej w Kielcach. Muzyki disco polo, gdyby ktoś nie widział, po którą TVP sięgnęła z największą rozkoszą, czyniąc z niej swój nowy znak rozpoznawczy.

Czy Jackowi Kurskiemu, prezesowi TVP, admiratorowi Jacka Kaczmarskiego, nagle wywrócił gusta pełen nieskończonej tanecznej głębi kawałek „Przez Twe Oczy Zielone” Zenka Martyniuka? Oczywiście, że nie. Przynajmniej na trzeźwo. Tu chodzi o coś innego.

Świat ma przypominać dobre lata siedemdziesiąte XX wieku, kiedy Edward Gierek (ówczesny prezes partii rządzącej) i Maciej Szczepański (ówczesny prezes TVP) wyczarowywali przed narodem cudowny świat. Polska, jako jedna z najważniejszych potęg gospodarczych świata, zabezpieczona silnym sojuszem militarnym, sklepy pełne towarów, także zamorskich, mieszkania i wczasy dla każdego, praca na wyciągnięcie ręki, mechanizacja rolnictwa (kredyty na maszyny), górnictwo – oczko w głowie władz, festiwale piosenki z zagranicznymi gwiazdami i roztańczona w rytm ich przebojów publiczność. Czy poza jakością telewizorów, coś się zmieniło?

Pamiętający te czasy, to kluczowa część elektoratu obecnej władzy. Ludzie chcieli się wtedy bawić, ludzie chcą się bawić teraz. Zręczne i proste zarazem. Policzone i targetowane na bieżąco. Korygowane łopatą jak trzeba, albo skalpelem. Doskonale zestrojony mechanizm władzy i propagandy.

To żaden zarzut. To stwierdzenie faktu. Władza daje ludziom chleb i igrzyska. Bo może. Bo ludzie tego chcą. Bo nie mają wyśrubowanych aspiracji. Że Konstytucja, że Sąd Najwyższy, że Trybunał Konstytucyjny… Owszem, mogłoby być lepiej. Ale naród nie oczekuje władzy idealnej. Oczekuje władzy, która się nim zajmie, a nie zostawi samopas.

Powie ktoś, że cała ta zabawa przypomina pląsy na Titanicu, bo w końcu i Gierek rozbił się o górę lodową Solidarności, kiedy zaczęła się drożyzna. Owszem, to racja. Ale góry lodowe są jeszcze daleko, a poza tym, czyż jako naród nie lubimy pięknych i widowiskowych katastrof?

A że puentować warto ludźmi mądrymi, to i do wspomnianego Kaczmarskiego wracam, który w „Kasandrze” jakże przytomnie wieszczył:

Bawcie się, pijcie, dzieci,
Jak się bawić i pić potraficie –
Są ludy, co dojrzały do śmierci
Z rąk ludów niedojrzałych do życia…

Ale kto by się tym przejmował. Bawmy się, w TVP leci właśnie „Jesteś szalona”.

Maciej Eckardt

za: FB

Click to rate this post!
[Total: 9 Average: 5]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *