Genscher: włączyć Polskę w walkę z kryzysem w UE

Były szef niemieckiej dyplomacji Hans-Dietrich Genscher opowiedział się w poniedziałek za włączeniem Polski w rozmowy o rozwiązywaniu kryzysu w strefie euro. Jego zdaniem zatroszczyć się o to powinien Trójkąt Werimarski.

Genscher wraz z byłym polskim premierem Tadeuszem Mazowieckim oraz byłym szefem francuskiej dyplomacji Rolandem Dumasem uczestniczył w Weimarze w uroczystości z okazji 20. rocznicy powstania Trójkąta Weimarskiego, stanowiącego forum dialogu i współpracy Polski, Francji i Niemiec.

Jak przyznał w trakcie dyskusji w Niemieckim Teatrze Narodowym w Weimarze, nigdy nie oczekiwał, że 20. jubileusz Trójkąta Weimarskiego będzie obchodzony akurat w chwili, gdy ważą się losy UE.

„Polityka europejska jest w tak ważnej fazie, że nie dotyczy to tylko tych krajów, które mają euro, ale też tych, które chcą wkrótce mieć wspólną walutę” – powiedział Genscher.

„Byłbym zadowolony, gdyby w przyszłości Trójkąt Weimarski poprzez włączenie Polski w tego typu rozmowy (o kryzysie w strefie euro) zatroszczył się o to, by takie państwa zostały w nich uwzględnione” – dodał.

Zdaniem Genschera Polska jest dobrym przykładem tego, że problemy gospodarcze, z jakimi boryka się obecnie UE, można rozwiązać. „Jak chybiony okazał się panujący w naszym kraju stereotyp mówiący pogardliwie o +polskiej gospodarce+ (polnische Wirtschaft). Dziś polska gospodarka jest wzorem rozwiązywania problemów” – ocenił byłyniemiecki minister.

Jego zdaniem kraje UE muszą „porozumieć się co do tego, że wspólna waluta będzie stabilna tylko wówczas, gdy zacieśnimy współpracę gospodarczą i w sferze polityki finansowej. „UE musi współpracować lepiej we wszystkich dziedzinach” – podkreślił.

Zdaniem Genschera Polska, Francja i Niemcy powinny wziąć losy Europy w swoje ręce i starać się o to, by UE zrozumiała i sprostała odpowiedzialności za przyszłość swoją i świata. „To historyczna szansa” – ocenił.

http://biznes.onet.pl/genscher-wlaczyc-polske-w-walke-z-kryzysem-w-ue,18493,4833418,3219970,199,1,news-detal

-asd

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *