„Głos perswazji. Jak mówić, aby inni nas słuchali”. Recenzja książki

Judy Apps, Głos perswazji. Jak mówić, aby inni nas słuchali, tłum. Leszek Śliwa, Wydawnictwo Laurum, Warszawa 2011, ss. 253

            Podręcznik do komunikacji interpersonalnej, autorstwa Judy Apps – świetnej specjalistki w zakresie emisji głosu, terapeutki – pod tytułem „Głos perswazji. Jak mówić, aby inni nas słuchali” to zdecydowanie lektura obowiązkowa dla wszystkich tych, którzy pragną po pierwsze rozumieć innych, nauczyć się ich w sposób właściwy słuchać – dzięki nabyciu umiejętności rozpoznawania znaczenia towarzyszącemu emisji ich głosu oraz po drugie – dla osób pragnących podnieść poziom własnych umiejętności w sferze komunikowania.

            Książka ta jest bezcenną pomocą w poszukiwaniu własnego – dosłownie i w przenośni – głosu. Autorka radzi między innymi co zrobić, aby wyzbyć się tego, co drażni nas w naszym własnym (zbyt niskim? zbyt wysokim? skrzeczącym? piskliwym?) głosie, jak wpisać w emisję swego głosu pożądane w danej sytuacji komunikacyjnej emocje (na przykład jak wyrazić ubolewanie, empatię, gniew, sympatię lub jak ukryć bądź zamaskować), jak wydać się ludziom choć trochę innymi, aniżeli faktycznie jesteśmy (nieco bardziej władczymi, zdecydowanymi, przebojowymi, roztropnymi, darzącymi szacunkiem, poważnymi), jak snuć opowieści, by trzymać odbiorcę w napięciu, jak nie spalić przed czasem żartu, jak zainteresować i wciągnąć słuchaczy swą historią, co zrobić, by inni nas nie lekceważyli, lecz uważnie słuchali, jak mówić, by skłonić odbiorców do działania, jak mówić wyraźnie, odpowiednio głośno, jak wyrazić siebie, swoją osobowość lub nawet jak ją wydobyć. Publikacja ta jest tym bardziej cenna, że stanowi owoc praktyki terapeutycznej autorki. Doskonale wie ona zatem, czego potrzebuje współczesny człowiek i jak pomóc mu to osiągnąć.

            Od sukcesu w osiągnięciu wybranych celów (pierwszy to uświadomienie sobie, że nasz głos: „jest zdumiewającym narzędziem o niewyobrażalnym potencjale”) dzieli czytelnika tylko kilka kroków. Mianowicie najpierw trzeba poznać swój głos – co dzięki instrukcji Judy Apps nie powinno sprawić nikomu większych trudności. Następnie warto zrozumieć psychiczne podstawy jego emisji, a następnie po prostu – zastosować się do wskazań i ćwiczyć.

            Techniczna biegłość w posługiwaniu się głosem to rezultat głębokich procesów zachodzących w psychice osoby, która się wypowiada. Zaskakujące jest to, że zdolność ta nie ma tylko i wyłącznie natury technicznej. Sukces zatem jest podyktowany strukturą przekonań, postaw, emocji mówcy, celu przekazu. To od tych czynników tak naprawdę zależą: brzmienie głosu, barwa, siła, treść, a w konsekwencji rezultat procesu komunikowania. Takie podejście autorki wyróżnia jej podręcznik spośród innych dostępnych na rynku wydawniczym, w których opisane ćwiczenia dotyczą jedynie bezmyślnego wypowiadania w określony sposób narzuconych zgłosek.

            Dzięki uwagom autorki czytelnicy dowiedzą się także tego jak dbać o własny głos, to znaczy zachować go w zdrowiu i sprawności (to szczególnie ważna umiejętność dla ludzi, którzy pracują głosem – na przykład dla nauczycieli), sprawić, że emisja głosu będzie jednością z ciałem oraz umysłem, rozpoznawać własne stany dzięki identyfikacji brzmienia swojego głosu, eliminować ewentualne zakłócenia, korzystać z możliwości własnego koła wokalnego (tak by jednocześnie go nie przeciążyć), a także wnieść do indywidualnej codzienności harmonię.

            Książka autorstwa Judy Apps pod tytułem „Głos perswazji. Jak mówić, aby inni nas słuchali” to nieoceniona pomoc dla wszystkich, którzy pragną być słuchanymi, mówić z przekonaniem, wywierać głosem wpływ na innych. Autorka udziela prostych rad i wskazówek, do których warto się zastosować, aby osiągnąć wymarzone rezultaty. Warto wszakże podnieść swe kompetencje komunikacyjne, bo nigdy nie wiadomo w jakiej sytuacji człowiek kiedyś się znajdzie i co będzie zależało od tego czy będziemy potrafili sprawnie się wypowiedzieć.

Krzysztof Wróblewski

Książka jest dostępna na stronie Wydawnictwa Laurum: http://www.laurum.pl/b674-Glos-perswazji.htm

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *