Dokument podpisali hierarchowie Kościołów prawosławnych i katolickich wraz z łacińskim patriarchą Jerozolimy i z kustoszem Ziemi Świętej. „My, przywódcy Kościołów w Jerozolimie, zasmuceni patrzymy na przerażające sceny brutalnego traktowania naszych duchownych, mieszkańców miasta i pielgrzymów”. W proteście skierowanym do władz izraelskich patriarchowie i biskupi wyrazili zaniepokojenie licznymi aktami brutalnego traktowania duchownych, lokalnych wiernych i pielgrzymów w czasie celebracji prawosławnej Paschy, a zwłaszcza podczas wielkosobotniej liturgii Świętego Ognia. „Ten dzień radości i świętowania zamienił się w dzień wielkiego smutku i bólu dla naszych wiernych, agresywnie potraktowanych przez izraelskich policjantów kontrolujących bramy i ulice Starego Miasta oraz wnętrze bazyliki Grobu Świętego”.
Sędziwy, 85 letni koptyjski biskup Arsanios el-Orshalimi, 4 maja został pobity pod Bazyliką Grobu Świętego. Na chwilę stracił przytomność, a następnie został odwieziony do szpitala w Jerozolimie. Opuścił już szpital, niemniej zadeklarował, iż nie będzie milczał i że poda tę sprawę do sądu „ze względu na cały ból, jaki przecierpiał”. Zdarzenie miało miejsce, gdy biskup Arsanios, mieszkający w Jerozolimie, prowadził przedstawicieli Kościoła Koptyjskiego do Grobu Świętego na Starym Mieście. Kierował się do głównego wejścia kościoła, podczas gdy wierni mieli używać wejścia bocznego. Ze względu na rangę duchownego, miał on, wraz z małą grupą, o czym wiedziała policja, stosowne pozwolenie na użycie głównego wejścia. Biskup Arsanios wspomina, że zostali nagle zaczepieni przez policjantów, jeden z nich pchnął sędziwego duchownego na schody, po czym założono mu kajdanki.
Akceptując obecność sił bezpieczeństwa w celu zapewnienia porządku podczas obchodów Świętego Ognia w bazylice Zmartwychwstania Pańskiego, hierarchowie skrytykowali zachowania policji, która „pod pretekstem bezpieczeństwa i dyscypliny dopuściła się agresji wobec duchownych i pielgrzymów, uniemożliwiając im dotarcie do kościołów i klasztorów”. Hierarchowie Kościołów Jerozolimy napisali w proteście, że zastosowane środki bezpieczeństwa łamią prawa chrześcijan do modlitwy w kościołach i miejscach świętych. Potępiając zamykanie Starego Miasta sygnatariusze protestu zaapelowali do władz izraelskich o „umożliwienie pełnego dostępu do miejsc świętych” w czasie Wielkiego Tygodnia celebrowanego w Jerozolimie według dat dwóch kalendarzy religijnych: gregoriańskiego i juliańskiego.
W ubiegłym tygodniu również rząd Egiptu wystosował oficjalny protest w związku w pobiciem trzech egipskich dyplomatów i koptyjskiego księdza podczas obchodów Świętego Ognia. Wiceminister spraw zagranicznych Izraela Zeev Elkin złożył publiczne przeprosiny i zaapelował o spokój.
za: narodowcy.net
aw
To co, „starszy brat” już nie może młodszego oklepać? Nie było Soboru ani Asyżu, do k* nędzy?