Jastrzębski: Kołobrzeg i polski Bałtyk

18 marca 1945 roku – po 14 dniach boju i zdobyciu Kołobrzegu dla Polski, i wyzwolenia go od niemieckiego nazizmu, żołnierze 1. Armii Wojska Polskiego 3., 4. i 6. Dywizji Piechoty dokonali aktu zaślubin Polski z Bałtykiem.
Kapral Franciszek Niewidziajło powiedział:
„Przyszliśmy, morze, po ciężkim i krwawym trudzie. Widzimy, że nie poszedł na marne nasz trud. Przysięgamy, że cię nigdy nie opuścimy. Rzucając pierścień w twe fale, biorę z tobą ślub, ponieważ tyś było i będziesz zawsze nasze”.
Po tych słowach, kapral Niewidziajło w asyście kolegów wszedł na murek, i wrzucił pierścień do naszego już Bałtyku.
Kołobrzeg został zdobyty przez I Armię Wojska Polskiego pod dowództwem gen. Stanisława Popławskiego i wojska I Frontu Białoruskiego pod dowództwem marszałka Gieorgija Żukowa. Podczas działań wojennych w 1945 roku, znanych jako Bitwa o Kołobrzeg, miasto zostało zniszczone w 95%.
Na zdjęciu: Poczet sztandarowy 10 pp. w trakcie uroczystości zaślubin z morzem na kołobrzeskiej plaży. Chor. Władysław Spodymek trzyma sztandar pułku. Fot. Józef Rybicki.
Łukasz Marcin Jastrzębski
za: FB
Facebook
Click to rate this post!
[Total: 15 Average: 4.7]

2 thoughts on “Jastrzębski: Kołobrzeg i polski Bałtyk”

  1. Z morzem mam tylko jeden problem… fascynaci floty zamorskiej. Jakby im pozwolić to budowaliby w naszych stoczniach Lotniskowcową Grupę Uderzeniową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *