Jaworski: W sprawie kary śmierci

Trudno twierdzić, że jest się prawicą, gdy nie szanuje się nauczania Kościoła, choćby w zakresie prawa naturalnego. Zwłaszcza w Polsce, gdzie, gdyby nie Kościół, nie przetrwalibyśmy jako naród, nie przetrwalibyśmy np. okresu PRL, a nawet zapewne nie wydarlibyśmy się z tych opresji.

Zaskakujące, że koledzy z Prawa i Sprawiedliwości postanowili w tej chwili walczyć o przywrócenie kary śmierci. Oczywiście, nie jest ona sprzeczna z nauczaniem Kościoła jako taka. Bez wątpienia jednak Ojciec Święty Jan Paweł II i Jego następca Benedykt XVI jednoznacznie artykułują pogląd, iż należy od niej obecnie odejść.

Jasne są również motywy takiej taktyki. Zdecydowanie priorytetem jest ochrona życia przed narodzeniem. Intelektualnie można rzecz jasna te sprawy oddzielać, nie da się jednak ukryć, że w medialnym dyskursie są one zawsze łączone. Powtórzmy jeszcze raz – chodzi o taktykę. Jednak rozsądni politycy polskiej prawicy nie powinni tego lekceważyć. Choćby dlatego, że tak często w ostatnich czasach dzięki roztropności Kościoła Polska zyskiwała tak wiele, choćby wtedy, gdy uwolniliśmy się z realiów systemu komunistycznego.

Skoro tak, może należałoby wsłuchać się w dobre rady również w przypadku życia. Nim zgłosi się bardzo ryzykowny politycznie projekt przywrócenia kary śmierci zadbać o to, co jest zgodne z tym, co podpowiada nam Kościół i zatroszczyć się o ochronę życia nienarodzonych oraz zatrzymać proceder IN VITRO wprowadzając chociażby moratorium na mrożenie ludzkich embrionów.

Jest to tym bardziej ważne, że nie zawsze w ostatnich latach stawaliśmy na wysokości zadania. Można nawet powiedzieć, że to właśnie w roku 2007, gdy z partii odszedł Marek Jurek, w PiS zaczęło źle się dziać. Podobnie w tym roku, gdy trwały prace nad projektem obywatelskim, niektórzy posłowie PiS nie wykazali się rozsądkiem, bez potrzeby forsując projekt w komisji, w której byli w mniejszości, co przyśpieszyło ostatecznie jego upadek.

W tej sprawie mogliśmy liczyć na PSL. Także w PO wielu jest takich, których sumienie władze partyjne łamią jedynie z największym trudem. W sprawie kary śmierci wszystkich będziemy mieć przeciw sobie.

Pozdrawiam,

Kazimierz Jaworski
Senator RP

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Jaworski: W sprawie kary śmierci”

  1. Właśnie dlatego cenię sobie członkostwo w KZ-M, a stronię od partii politycznych. Dale to nieoceniony komfort mówienia prawdy bez konieczności oglądania się na to, kto nas poprze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *