KE wzywa Polskę do zmiany stawki VAT m.in. od sprzętu medycznego

Zgodnie z przepisami unijnej dyrektywy dotyczącej VAT, państwa członkowskie mogą stosować obniżoną stawkę tego podatku na sprzęt medyczny, pomoce medyczne i inne urządzenia, ale tylko jeśli spełniają one dwa warunki; po pierwsze muszą być one wykorzystywane „do łagodzenia skutków lub leczenia niepełnosprawności”, po drugie być „przeznaczone wyłącznie do użytku osobistego osób niepełnosprawnych”.

Z kolei jeśli chodzi o produkty lecznicze, to dyrektywa pozwala na stosowanie obniżonej stawki jedynie dla farmaceutyków wykorzystywanych w ochronie zdrowia, (też dla tych służących zapobieganiu chorobom, czy używanych przy zabiegach medycznych i weterynaryjnych).

KE podała w czwartkowym komunikacie, że Polska wykracza poza ten zakres poprzez stosowanie obniżonej stawki VAT w odniesieniu do sprzętu medycznego „powszechnego użytku”, a także do niektórych nieleczniczych wyrobów farmaceutycznych (np. środków dezynfekujących i używanych w salonach spa).

Komisja wezwała Polskę do zmiany przepisów, tak by zakres obniżonej stawki VAT dotyczył tego, na co pozwala prawo UE. Jeśli w ciągu dwóch miesięcy Polska nie odpowie w sposób zadowalający KE, może ona pozwać Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE. W tym tygodniu w podobnej sprawie Trybunał UE orzekł przeciwko Hiszpanii uznając, że nie może ona stosować rozszerzonej obniżki VAT.

„Wezwanie Komisji Europejskiej skierowane do Polski, dotyczące stawki podatku VAT na sprzęt medyczny, jeszcze nie dotarło do resortu finansów. Ministerstwo ustosunkuje się do stanowiska KE po zapoznaniu się z nim i analizie zawartych w nim argumentów” – poinformowało PAP biuro prasowe Ministerstwa Finansów.

Źródło: wym-1359043165840 Interia 

Komentarz: W wielu aspektach Polska jest bardziej socjalna od średniej w UE, jednak w tych kwestiach Bruksela  milczy, ale jak próbujemy być w czymś bardziej liberalni to już ingeruje. 

M.G. 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “KE wzywa Polskę do zmiany stawki VAT m.in. od sprzętu medycznego”

  1. Unia każe, Polska musi. To trochę tak jak z gazetami czy telewizją – za każdym razem gdy była mowa o podległości prawa polskiego prawu UE, są same zapewnienia,że takie podporządkowanie nie istnieje. Lansuje się taki piękny obrazek – pieniążki lecą, Polska jest suwerenna. Wystarczy otworzyć jakikolwiek podręcznik prawniczy poczynając od pierwszego roku studiów i jest opis tego,że z tym podporządkowaniem prawnym jest odwrotnie. Nie ma mowy o tym,żeby prawo Polskie naruszało porządek prawny UE. Polska suwerenność to przeszłość. Ot, tajemnica poliszynela. Biorąc pod uwagę chociażby to jakie partie popierały Polską akcesję do UE, jakoś mnie to nie dziwi. Ale każdy kto ma choć trochę oleum w głowie, łatwo może dostrzec jaka jest rzeczywistość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *