Kolejne walki w Sudanie Południowym

            Jak podaje BBC, siły rządowe wierne prezydentowi Salva Kiir odzyskały 25 lipca 2014 r. ważne miasto Nasir w stanie Upper Nile, które zostało zajęte przez rebeliantów byłego wiceprezydenta Rieka Machara 20 lipca. Miasto było ostrzeliwano całą noc i poranek, i miały to być najcięższe walki od podpisania wstępnego porozumienia. Dalsze rozmowy pokojowe planowane są na przełomie lipca i sierpnia 2014 r.

            Przyjmuje się, że konflikt, który wybuchł w grudniu 2013 r. spowodował, że około 1,5 miliona obywateli tego najmłodszego państwa na świecie musiało opuścić swój dom. Pierwsze porozumienie między głównymi rywalami politycznymi zostało podpisane już w styczniu 2014 r., lecz zostało równie szybko zerwane. Kolejne spotkanie miało miejsce w maju, na którym podtrzymano warunki zawieszenia broni ze stycznia, lecz i te ustalenia nie przetrwały próby czasu.

Rebelianci Machara mieli zaatakować Nasir rzekomo w akcie samoobrony po próbie aresztowania ich lidera. Natomiast siły rządowe utrzymują, że pokonali napastników i odbili całe miasto. Rzecznik rebeliantów gen. dyw.  Lul Ruai Koang w odpowiedzi na te doniesienia miał odpowiedzieć, że wycofanie się z miasta miało charakter czysto taktyczny. Organizacja Narodów Zjednoczonych na obszarze Sudanu Południowego utrzymuje 8 500 żołnierzy sił pokojowych (BBC).

Na uwagę zasługuje fakt, że 23 lipca 2014 r. Sekretarz Generalny ONZ, Ban Ki-moon mianował nowego specjalnego wysłannika organizacji do Sudanu Południowego oraz szefa misji pokojowej. Dunka Ellen Margrethe Loj, członkini służby dyplomatycznej, ma zastąpić na tymże stanowisku Norweżkę Hilde Johnson, która zrezygnowała po trzech latach pracy. Loj zasłynęła swoja pracą jako Specjalny Przedstawiciel Sekretarza Generalnego ONZ w Liberii w latach 2008-2012. Była również ambasadorem Danii w Czechach, ONZ oraz w Izraelu. Przed Loj trudne zadanie, gdyż oprócz konfliktu politycznego Kiir – Machar, możemy zaobserwować konflikt etniczny Dinkowie (za Kiir’em) – Nuerowie (za Macharem), sytuacja humanitarna 3,8 miliona obywateli jest coraz gorsza i pojawia się realny problem głodu. ONZ wprost sugeruje, że w Sudanie Południowym czeka nas katastrofa.

W Sudanie Południowym zamieszkuje około 60 wspólnot etnicznych z czego najliczniejsze są: Dinka (35.8%), Nuer (15.6%), Shilluk, Azande, Bari, Kakwa, Kuku, Murle, Mandari, Didinga, Ndogo, Bviri, Lndi, Anuak, Bongo, Lango, Dungotona oraz Acholi (dane za 2011 r.). Według danych za czerwiec 2014 r. państwo zamieszkiwane jest przez 11 562 695 obywateli. Blisko czterem milionom osób w związku z konfliktem grozi głód.

dr Krystian Chołaszczyński

/ame/

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *