Komunikat Domu Generalnego Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. William Joseph Levada wystosował do przełożonego generalnego Bractwa Św. Piusa X bp. Bernarda Fellaya oraz jego dwóch asystentów: ks. Niklausa Pflugera oraz ks. Alaina-Marca Nely’ego, zaproszenie na zaplanowane na 14 września br. spotkanie w Pałacu Świętego Oficjum. W zawierającym zaproszenie liście kard. Levada zaznaczył, że celem spotkania jest przede wszystkim ocena rezultatów dyskusji teologicznych prowadzonych przez ekspertów Kongregacji Nauki Wiary oraz Bractwa Św. Piusa X w ciągu dwóch ostatnich lat, a w drugiej kolejności rozważenie dalszych perspektyw.

Przygotowane przez ekspertów obu stron podsumowania dyskusji teologicznych, mogące stanowić pomoc w ich przyszłej ocenie, zostały uprzednio przesłane na ręce przełożonych Bractwa Św. Piusa X oraz Kongregacji Nauki Wiary. Pod koniec czerwca br. bp Fellay otrzymał zatem dokument, który będzie przedmiotem spotkania zaplanowanego na 14 września.

List kard. Levady nie zawiera żadnych konkretów co do dalszych perspektyw, niektórzy jednak – i to nie tylko przedstawiciele mediów – uważają, że są uprawnieni do wysuwania różnorakich hipotez; mówią o propozycji zawarcia formalnego porozumienia w kwestii interpretacji nauk II Soboru Watykańskiego i zapowiadają powołanie prałatury personalnej lub ordynariatu… Hipotezy te stanowią jedynie owoc spekulacji, a jedynym gwarantem ich prawdziwości są słowa ich autorów. Bractwo Św. Piusa X trzyma się oficjalnych procedur i polega jedynie na potwierdzonych faktach.

Jak przypomniał bp Alfonso de Galarreta przy okazji udzielania święceń kapłańskich w Ecône [29 czerwca 2011 r.]: „Jesteśmy katoliccy, apostolscy i rzymscy. A ponieważ Rzym jest głową i sercem Kościoła katolickiego, zdajemy sobie sprawę, że (…) kryzys musi zostać rozwiązany w Rzymie i przez Rzym. Konsekwentnie małe dobro, jakie zdołamy zdziałać w Rzymie, ma większe znaczenie, niż wiele dobra zdziałanego gdzie indziej”. Kierując się tym właśnie przekonaniem, bp Bernard Fellay uda się do Rzymu na zaproszenie prefekta Kongregacji Nauki Wiary.

DICI, 30 sierpnia 2011

http://www.piusx.org.pl/

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Komunikat Domu Generalnego Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X”

  1. Ciężko przeliczyć ile razy 14 września może okazać się ważniejszym dniem, niż śmieszny w porównaniu z tym 9 październik. I bardzo cieszy mnie fakt zamieszczenia tej informacji,bo już prawie pisałem wiadomość do kogoś z redakcji w tej sprawie (czy ta informacja w ogóle się pojawi).

  2. Ks. Edmund Naujokaitis z przeoratu FSSPX w Gdyni wzywał dziś z ambony do Różańca w intencji pomyślnego dla Kościoła wyniku rozmów 14 września. Tak więc odpowiedzmy na apel Bractwa!

  3. @Frodo 1/Tak samo bylo i w mojej rodzinnej Normandii.Jutro jest swieto Maryjne, mozna z tego skorzystac. 2/To spotkanie bedzie mialo miejsce miedzy dwoma swietami Maryjnymi. 3/Czy Pan jest ten sam Frodo ktory wpisuje ciekawe komentarze na portalu Lechii Gdansk?

  4. @Antoine Ratnik, ten sam Frodo, ale na portalu Lechii sporadycznie się udzielam, gdy my (ONR Pomorze) coś organizujemy z kibicami. Sam kibicem stety/niestety nie jestem. Pozdrawiam tradycjonalistów z Normandii 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *