Kościół prof. Zybertowicza? – polemika z o. Kowalczykiem TJ

Przed jakimś czasem, o. Dariusz Kowalczyk TJ podjął polemikę z moim tekstem dotyczącym wypowiedzi księdza Małkowskiego (http://areopag21.pl/madremu_wystarczy/artykul_943_nie-przyprawiajmy-geby-kosciolowi.html#7343).

 

Mój polemista ma niewątpliwie rację, że w Polsce jest ponad 10 tys. parafii, prawie 30 tys. księży diecezjalnych i zakonnych. I że to oni w dużej mierze stanowią o obliczu polskiego Kościoła. To prawda. I że to oblicze ma także inne wymiary – kamedulskiej pustelni, bonifraterskiego szpitala czy pijarskiej szkoły. A jednak będę się upierał, że ów klimat Radia Maryja jest pewną dominantą.

 

Wczoraj byłem na Mszy świętej w pewnym wielkopolskim, powiatowym mieście. Ogłoszenia parafialne w dużej mierze poświęcone były zbieraniu zgłoszeń na „pielgrzymkę” do Smoleńska i Katynia. To niewątpliwie ważne miejsca w naszej historii, ale czy głównie tam można zobaczyć oblicze Chrystusa? Czy nie raczej w rocznicy męczeńskiejśmierci świętego Maksymiliana, o której nie padło tam wczoraj ani jedno słowo? Kazanie od ambonki „głosił” nie ksiądz, ale jakiś zapowiedziany objazdowy literat. Do własnych rozważań o śmierci księży: Popiełuszki, Niedzielaka, Suchowolca i Zycha dołączał obficie opinie profesora Zybertowicza. Czy w nich także da się zobaczyć twarz Chrystusa?

 

Zgadzam się z ojcem Kowalczykiem. Pewno w większości polskich kościołów mówiono wczoraj o Ewangelii i śmierci świętego Maksymiliana. Warto jednak zauważyć, że dziś to media kształtują opinie. Niestety. I tak jak skandale seksualne – z którymi tak zdecydowanie walczy Benedykt XVI – stanowią margines życia Kościoła, tak i u nas – stanowią je pielgrzymki smoleńskie i cytaty z profesora Zybertowicza. A jednak papież walczy z nimi. Nie tylko dlatego, że są grzechem. Także dlatego, że w tak kształtującym życie współczesnych przekazie medialnym zdominowały one prawdziwy obraz Kościoła, znacznie komplikując w ten sposób jego misję. I w tym kontekście pisałem o kłopotach polskiego Kościoła, który coraz częściej ma medialną twarz ojca Rydzyka.

www.facebook.com/flibicki

Jan Filip Libicki

-asd

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Kościół prof. Zybertowicza? – polemika z o. Kowalczykiem TJ”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *