Krasiczyn wraca do Sapiehów

Tym samym jeden z najpiękniejszych pałaców wschodniej Polski, remontowany w okresie PRL przez prawie 30 lat po zniszczeniach wojennych – wraca do potomka swych prawowitych właścicieli, 82-letniego Michała Ksawerego księcia Sapiehy. Arystokrata ten jest zasłużonym działaczem polonijnym, obecnie mieszkającym w Belgii. Jak zapowiedział – w zamku zamierza utworzyć Uniwersytet Narodów Europy Środkowo-Wschodniej. Obecnie w murach Krasiczyna działają luksusowy hotel i restauracja, a obiektem zarządza Agencja Rozwoju Przemysłu.

Od strony prawnej podstawą objęcia kompleksu reformą rolną było przyjęcie, że stanowi on integralną część całej posiadłości Sapiehów, liczącej ponad 3 tys. ha. Wojewoda podkarpacki stwierdził jednak, że obejmujący 14,48 ha zespół zamkowo-parkowy w Krasiczynie nie podpadał pod art. 2 ust. 1 lit. e dekretu o reformie, bowiem nie stanowił nieruchomości rolnej i nie miał związku z pozostałą częścią majątku. Nie może więc być uznany za nieruchomość ziemską.

Nie wiadomo, czy Agencji Rozwoju Przemysłu odwoła się od decyzji wojewody do ministra rolnictwa. W razie niekorzystnego dla niej kolejnego orzeczenia – pozostanie jeszcze skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

(karo)

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *