Lewicki: Czy rząd w Warszawie stawia interesy Ukrainy przed interesami Polski?

Polski rząd jest nazywany niekiedy adwokatem Ukrainy w UE. Jest to o tyle niewłaściwe określenie, że adwokat broni interesów klienta za pieniądze, a już na pewno nigdy nie czyni tego ze szkodą dla własnych interesów, a tak to zdaje się wyglądać w przypadku Polski. Rozpatrzmy sprawę na przykładzie  tranzytu gazu z Rosji.
Ostatnio sekretarz stanu Piotr Naimski ostrzegł, że Nord Stream 2 to „realne niebezpieczeństwo dla Ukrainy” i dodał, że „Ukrainie grozi to odebraniem dochodu rzędu 2 mld dolarów rocznie za przesył gazu, ale przede wszystkim grozi staniem się państwem nieistotnym z punktu widzenia relacji gospodarczych Federacji Rosyjskiej z Europą”[i].

Czyżby rząd w Warszawie, którego ważnym przedstawicielem jest Naimski, był zobowiązany walczyć i zabiegać o interesy Ukrainy oraz dbać o wpływy budżetowe tego państwa? Czyż rząd Ukrainy na każdym możliwym kroku nie daje do zrozumienia, że woli pośrednictwo i relacje z Niemcami od stosunków z Polską? Czyż rząd Ukrainy nie deklarował, że nie życzy sobie rozszerzenia formatu normandzkiego, gdzie decydują się problemy relacji Rosji i Ukrainy, o Polskę?[ii]  To rząd Niemiec chce budowy Nord Straem 2 a Ukraina zdecydowanie woli Niemcy od Polski.  Po co zatem Naimski wpycha te swoje trzy grosze?

A jest jeszcze jeden aspekt tej sprawy.  Niedawno okazało się, że władze Ukrainy rozważały w latach 2014-2015 zniszczenie, poprzez wysadzenie, rurociągów przesyłających gaz z Rosji na zachód do krajów Unii Europejskiej. Ważny ukraiński urzędnik, wiceminister ds. Tymczasowych Terytoriów Okupowanych i Osób Wewnętrznie Przesiedlonych Jurij Grymcza powiedział to publicznie podczas programu  telewizji ZIK.[iii]   Czy można zetem się dziwić,  że Niemcy chcąc się zabezpieczyć przed taką ewentualnością w przyszłości naciskają na szybką budowę Nord Stream 2. Nie chcą Niemcy stać się zakładnikiem sytuacji na Ukrainie, która nie wydaje się stabilna i w końcu jakaś grupa walcząca o władzę może te rurociągi rzeczywiście wysadzić. Niemiecka gospodarka jest zbyt ważna dla tego kraju i dla całej Unii Europejskiej by iść na takie ryzyko.

W kontekście tego możliwego wysadzenia rurociągów na Ukrainie dziwnie wygląda cała ta walka Naimskiego o zachowanie tranzytu przez Ukrainę. Można by to przyrównać do człowieka mieszkającego na ostatnim piętrze i bardzo bojącego się wypaść przez balkon. I co on w tym celu robi by być bezpiecznym? Ano wycina barierkę na balkonie.

Polska miała wielokrotnie możliwość zadbania o swoje interesy w kwestii tranzytu gazu z Rosji. Mogliśmy zgodzić się na budowę rurociągu Jamał II. Najpierw rząd Jerzego Buzka nie był zainteresowany budową i powstał Nord Stream1. Potem  Rosja sygnalizowała, że zrezygnuje w zamian z budowy rurociągu Nord Steram2.[iv] Jednak zrezygnowano z jakiejkolwiek opcji z uwagi, jak często tłumaczono, na interes Ukrainy.[v]  Dlaczego tak robiono i dlaczego stawiano interes Ukrainy przed interesem Polski? W świetle ostatnich wydarzeń Ukraina jawi się jako państwo, którego intencje wobec Polski są niejasne.
Nie tak dawno, Jan Parys, znany polityk, ostatnio pełniący funkcję szefa gabinetu politycznego ministra spraw zagranicznych, oceniając polską politykę wobec Ukrainy, odważył się powiedzieć prawdę. Odważył się powiedzieć, że król jest nagi. Jan Parys nie jest już szefem gabinetu politycznego. Jak na razie jeszcze Naimscy wygrywają. Ale chyba już nie długo to potrwa, bo prawie wszyscy już widzą, że dotychczasowa polska polityka wobec Ukrainy to kompletna porażka na każdym możliwym polu.

Stanisław Lewicki

[i] https://wpolityce.pl/gospodarka/381902-naimski-ostrzega-przed-nord-stream-2-to-realne-niebezpieczenstwo-dla-ukrainy-ci-ktorzy-go-promuja-musza-brac-pod-uwage-skutki-swojej-polityki

[ii] https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1493097,Petro-Poroszenko-nie-potrzebujemy-nowych-formatow-rozmow

[iii] https://wpolityce.pl/swiat/375277-ukrainski-minister-ujawnia-planowalismy-wysadzenie-rosyjskiego-gazociagu-do-europy-wideo

[iv] https://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/828664,Rosja-porzuci-dla-Polski-rozbudowe-Gazociagu-Polnocnego

[v] https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/jamal-ii-to-uderzenie-w-ukraine-wariant-awaryjny-dla-south-stream,316651.html

Click to rate this post!
[Total: 13 Average: 4.7]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *