Lider Al-Kaidy atakuje USA

W opublikowanym dzisiaj przesłaniu w związku z rocznicą 11 września 2001 nowy przywódca Al-Kaidy, Ajman al-Zawahiri, wyraził pogląd, że tamte zamachy terrorystyczne na USA utorowały drogę obecnej arabskiej wiośnie. W swym przesłaniu Zawahiri zarzuca też Stanom Zjednoczonym „bezczelne oszustwo” polegające na tym, że choć okazują poparcie arabskim powstaniom, to jednocześnie utrzymują bliskie stosunki z przywódcami monarchii absolutnych nad Zatoką Perską, takich jak Arabia Saudyjska.

Associated Press odnotowuje, że Zawahiri i inni ludzie Al-Kaidy w różnych przesłaniach próbowali przypisywać sobie rolę w arabskich powstaniach, które obaliły już autokratycznych przywódców w Egipcie, Tunezji i Libii i które zagrażają innym reżimom. Al-Kaida w swych przesłaniach wzywa Arabów do zastępowania obalonych reżimów rządami islamskimi.

„Uderzając w głowę światowego przestępcy”, Al-Kaida zmusiła Amerykę do wywarcia presji na jej sojuszników na Bliskim Wschodzie, by zmienili politykę, co pomogło „arabskiemu wulkanowi” nabrać mocy i eksplodować – mówił Zawahiri w trwającym godzinę przesłaniu audio.

Associated Press zwraca uwagę, że fala przemian na Bliskim Wschodzie to w znacznej mierze dzieło młodych, pokojowych demonstrantów, pragnących swobód demokratycznych. Obserwatorzy polityczni mówią, że świadczy to o fiasku ekstremistycznej ideologii Al-Kaidy, a także pokazuje, jak bardzo ta terrorystyczna organizacja straciła kontakt z arabską młodzieżą – dodaje AP.

http://wiadomosci.onet.pl/raporty/10-rocznica-11-wrzesnia/lider-al-kaidy-atakuje-usa-to-bezczelne-klamstwo,1,4848154,wiadomosc.html

-asd

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *