Śledztwo ws. więzień CIA

Nie mam nic do powiedzenia w tej sprawie – tak były prezydent Aleksander Kwaśniewski skomentował doniesienia, że do Kancelarii Prezydenta trafił wniosek o uchylenie tajemnicy państwowej w stosunku do niego, w związku ze śledztwem ws. więzień CIA w Polsce.

„Nie mam nic do powiedzenia w tej sprawie, bo podobnie jak państwo przeczytałem to w mediach. Ale żadnych informacji, ani ze strony prokuratury, ani ze strony prezydenta, nie mam. Więc, nic więcej tu nie dodam” – powiedział Kwaśniewski na konferencji prasowej w Gdyni.

Postępowanie w sprawie domniemanych więzień CIA jest prowadzone przez Prokuraturę Apelacyjną w Warszawie. W końcu lipca zostało ono przedłużone po raz ósmy – tym razem do lutego 2012 r. Prokuratura bada, czy była zgoda polskich władz na stworzenie w Polsce tajnych więzień CIA w latach 2002-2003 i czy ktoś z polskich władz nie przekroczył uprawnień, godząc się na tortury, jakim w punkcie zatrzymań CIA w Polsce mieli być poddawani podejrzewani o terroryzm. Postępowanie jest niejawne; nie są ujawniane żadne szczegóły.

Dwie osoby przetrzymywane w amerykańskiej bazie Guantanamo: Abd al-Rahim al-Nashiri oraz Abu Zubaydah twierdzą, iż mogli być torturowani przez CIA w Polsce. W polskim śledztwie mają status pokrzywdzonych. Fakt ten nie oznacza przyznania, że w Polsce faktycznie były więzienia CIA.

W poniedziałek RMF FM poinformowało, że do Kancelarii Prezydenta trafił wniosek prokuratury apelacyjnej o uchylenie tajemnicy państwowej w stosunku do Kwaśniewskiego. Umożliwiłoby to prokuratorom przesłuchanie b. prezydenta. Warszawska prokuratura apelacyjna odmówiła PAP odniesienia się do tej informacji, powołując się na tajemnicę postępowania.

http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/355840,sledztwo-ws-wiezien-cia-kwasniewski-nie-mam-nic-do-powiedzenia.html

-asd

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *