Mamy Skwer!

Trwająca kilka tygodni akcja lubelskich środowisk kresowych i narodowych dała też inne efekty – jak już informowaliśmy władze Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zdecydowały się same uczcić pomordowanych na Wołyniu i całych Kresach Wschodnich II RP. – Wybaczyć nie znaczy zapomnieć, choć nie znaczy też wypominać – mówił ks dr hab. Sławomir Pawłowski, koncelebrujący w kościele akademickim KUL mszę św. w intencji pomordowanych na Wołyniu i Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej.

Ks. bp. Artur Miziński i prorektor KUL o. prof. dr hab. Andrzej Derdziuk zapalili symboliczne świece pamięci przed tymczasową tablicą upamiętniającą ofiary Rzezi Wołyńskiej. O ogniu – oczyszczenia i prawdy, mówił też w swym kazaniu ks. dr hab. Sławomir Pawłowski. – Historia XX wieku zna wiele zła, od ludobójstwa Ormian, przez Wołyń po Kołymę, znamy też wiele „krwawych niedziel”, takich jak ta 11 lipca 1943 r.. Ale ta niedzielna noc, kiedy zmartwychwstał Chrystus daje nam siłę, by przetrwać mimo tych ciemności! Krew Chrystusa woła z ziemi nie tylko ofiary, ale i sprawców. Modlimy się za zbawienie zmarłych, za skruchę i pokutę winnych, za mądrość i pojednanie żyjących – mówił ks dr. hab. Pawłowski.

W poniedziałek, 1 lipca – dalszy ciąg obchodów: tradycyjna manifestacja Kresowian pod KUL-em o godz. 16 i nabożeństwo z udziałem krewnych ofiar Rzezi Wołyńskiej, które w kościele akademickim odprawi o. rektor Derdziuk. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przejdą na Cmentarz przy ul. Lipowej, gdzie pomodlą się pod Krzyżem Wołyńskim. Następnie zaś – udadzą się na nowy Skwer Ofiar Wołynia.

Konrad Rękas

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Mamy Skwer!”

  1. Niby dobrze, ale znowu martyrologia … Mnie by bardziej ucieszył „Skwer Mścicieli Ofiar Wołynia” – tych, kórzy „rezali” banderowskich „rezunów” i nie tylko …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *