„Maria Skłodowska-Curie. Fotobiografia”. Recenzja książki

Maria Skłodowska-Curie. Fotobiografia, Wydawnictwo Studio Emka, Warszawa 2011, ss. 180

            Pięknie wydany, bardzo ładnie ilustrowany album pod tytułem „Maria Skłodowska-Curie. Fotobiografia” ukazuje polską noblistkę taką, jakiej dotąd nie znaliśmy. Pozwoli czytelnikowi dostrzec nie tylko kobietę o ponadprzeciętnej inteligencji oraz nietuzinkowej urodzie czy wybitnego naukowca, jakim bez wątpienia była przede wszystkim, ale i odsłoni przed nim poniekąd skrywane oblicze, to znaczy to zarezerwowane wyłącznie dla przyjaciół i najbliższych członków rodziny. Ukaże Marię Skłodowską-Curie taką, jaka była prywatnie – od najmłodszych lat do kresu swojego żywota. Wielość twarzy tej niezwykłej osoby zaskoczy niejednego odbiorcę!

            Fotobiografię opracowaną graficznie przez Macieja Sadowskiego opatrzyła tekstami Małgorzata Sobieszczak-Marciniak, uzyskując wspaniały efekt. Komentarze, fragmenty „Autobiografii”, wycinki z prywatnych listów stanowią doskonałe uzupełnienie oraz interpretację fotografii czy odręcznych rysunków – wydobywają z nich ukryty sens. Raz przypisane do danego ujęcia na długo pozostają w pamięci, bo są przepełnione emocjami, na przykład: „Nikomu z nas życie, zdaje się, bardzo łatwo nie idzie, ale cóż robić, trzeba mieć odwagę i głównie wiarę w siebie, w to, że się jest do czegoś zdolnym i że do tego czegoś dojść trzeba. A czasem wszystko się pokieruje dobrze, wtedy kiedy najmniej się człowiek tego spodziewa”. Wszystkie są napisane od serca, niosą ważne przesłania, które pomimo upływu lat się nie zdezaktualizowały.

            Fotografie przedstawiające miejsca, w jakich mieszkała – dorastała, żyła i umierała – Maria Skłodowska-Curie czy ukazujące ją wraz z innymi ludźmi, na przykład rodziną dają spojrzenie na tło, w jakim toczyła się jej przygoda z rzeczywistością. Bardzo cennym źródłem stanowiącym uzupełnienie dla treści materiału wizualnego są wspomnienia Ewy-Curie. W związku z bogactwem zawartości albumu funkcjonalny jest chronologiczny podział go na cztery rozdziały: 1867-1891, 1892-1906, 1907-1918, 1919-1934, ponieważ pozwala dostrzec jak zmieniała się sceneria życia kobiety, a także ona sama – fizycznie oraz co ciekawe psychicznie – i jej otoczenie.

            Bonusem dla czytelnika są: bardzo szczegółowe – w języku polskim oraz angielskim – kalendarium w życia polskiej noblistki oraz zbiór jej zdjęć portretowych – kalendarium portretowe, które doskonale ukazują ewolucję jej urody i świetnie oddają zachodzące procesy: dorastania, dojrzewania, starzenia… To fascynujące studium kobiety, która nie przestaje zachwycać kolejnych pokoleń – nie tylko kobiet – po dzień dzisiejszy.

            Piękna fotobiografia pod tytułem „Maria Skłodowska-Curie. Fotobiografia” to zachwycające, jeśli chodzi o formę i treść, świadectwo życia wybitnej polskiej noblistki. Pozwala ją uchwycić taką, jaką znali ją nieliczni, dostrzec wizerunki dotąd skrzętnie skrywane w archiwach i prywatnych kolekcjach. Przede wszystkim odsłania człowieka, kobietę w naukowcu. Album ten zachwyci każdego kto ceni dobre fotografie i kogo fascynują wybitne postacie. Okaże się niezastąpionym prezentem dla znajomych i rodziny – obcokrajowców i mieszkających za granicą. Zdecydowanie godny uwagi!

Magdalena Zapadka

Książka dostępna na stronie Wydawnictwa Studio Emka: http://www.studioemka.com.pl/index.php?page=p&id=435

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *