Zagozda: List w sprawie przyszłości UE

Warszawa, 3 lutego 2013 r.

Pan Daniel Kawczynski
Poseł do Parlamentu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

Szanowny Panie,
mimo że to nie ja jestem tytułowym adresatem Pańskiego listu, to uznaję, że jego upublicznienie daje mi prawo do ustosunkowania się do zawartych w nim treści.

W pełni rozumiem Pańskie rozgoryczenie brakiem wsparcia dla polityki brytyjskiej ze strony polskiego rządu. Zaniechanie to jest konsekwencją całkowitego uzależnienia władz mojego państwa od decyzji zapadających w Berlinie i Brukseli, co ewidentnie koliduje z polską racją stanu.

Unia Europejska stała się skutecznym narzędziem budowania dominacji niemieckiej na kontynencie. Cieszę się, że zostało to zauważone w Londynie i polityka brytyjska zgodnie ze swoją doktryną zaczyna przeciwdziałać temu niebezpiecznemu zjawisku, które w przeszłości doprowadziło do dwóch wojen światowych. Polska racja stanu nakazuje wspierać Wielką Brytanię w tej misji.

Wiele polskich środowisk politycznych z satysfakcją przyjęło słowa brytyjskiego premiera Davida Camerona wygłoszone podczas niedawnego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos: „próbowanie wpychania krajów do scentralizowanej unii politycznej byłoby wielkim błędem Europy i Wielka Brytania nie będzie w tym uczestniczyć”. Zapewniam Pana, że polscy patrioci zrobią wszystko, by i Polska nie brała udziału w tym procederze. Potrzebujemy jednak przy tym Waszego politycznego wsparcia.

Jednocześnie nie mogę zgodzić się z Pańską konstatacją, jakoby „w czasie ostatnich 100 lat europejskich dziejów żaden kraj nie okazał Polsce więcej solidarności niż Wielka Brytania”. Prawda historyczna w zupełnie innym świetle stawia politykę brytyjską wobec Polski realizowaną podczas konferencji paryskiej 1919 r. oraz tuż przed wybuchem i podczas trwania II wojny światowej. Z perspektywy Polski nie oznacza to wcale, by przeszłość miała uniemożliwić wspólne działanie leżące w interesie obydwu naszych państw. Wprost przeciwnie: taka aktywność jest niezbędna dla bezpieczeństwa i pomyślności całej Europy.

Krzysztof Zagozda, Przewodniczący Błękitnej Polski

aw

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *