Marsz Powstańców Śląskich 2013

Od Redakcji: Powstania Śląskie są elementem górnośląskiej historii, które budzą wiele kontrowersji. Dla jednych były śląską wojną domową, dla drugich walką o polskość Śląska. Problematyczna jest również kwestia, które z nich tak naprawdę było wygrane przez stronę polską. Większość badaczy, uważa, iż wygrane było II Powstanie Śląskie, natomiast III Powstanie pozostało nierozstrzygnięte. 

T.K.

„Perła w koronie, Górny Śląsk perła w koronie”, „Korfantego pamiętamy, dyktatora wysławiamy”, a także „Cześć i chwała Powstańcom Śląskim” między innymi takie hasła dało się słyszeć w ścisłym centrum Katowic 2 maja bieżącego roku. To wszystko za sprawą Marszu Powstańców Śląskich, którego organizatorami byli: Brygada Górnośląska Obozu Narodowo – Radykalnego, Młodzież Wszechpolska – Okręg Śląski, Katowiccy Patrioci, Białe Orły oraz Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Górnośląski. Tak obchodziliśmy już 92 rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego.

W tym roku pomimo zupełnie niesprzyjającej aury pod „Skrzydłami” zgromadziło się kilkaset osób, aby razem uczcić pamięć bohaterów biorących udział w zwycięskim III Powstaniu, dzięki któremu Śląsk powrócił do Polski. Uczestnicy marszu zaakcentowali swoją przynależność zarówno do Polski jak i Śląska, niosąc ze sobą od pomnika Powstańców Śląskich do pomnika Wojciecha Korfantego zarówno regionalne jak i narodowe symbole. Również kwiaty składane przez naszą Brygadę pod pomnikiem Wojciech Korfantego nawiązywały kolorem do tożsamości regionalnej będącej jednak równolegle tożsamością polską. Podobnie jak w ubiegłym roku przemówienie pod pomnikiem Korfantego wygłosił Prezes Narodowych Sił Zbrojnych Okręgu Górnośląskiego, por. Stanisław Turski; składamy na jego ręce szczególne podziękowania za ciągłe rozpalanie w naszych sercach niezłomnej miłości do Ojczyzny. Marsz zakończył się odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego.Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom, sympatykom i osobom niezrzeszonym za udział w tegorocznym Marszu Powstańców Śląskich. Chwała Wielkiej Polsce!

Relacja pochodzi ze strony Brygady Górnośląskiej ONR: http://onrslask.pl/marsz-powstancow-slaskich-2

Zdjęcia: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.572800099408484.1073741840.450009155020913&type=1

Film: https://www.youtube.com/watch?v=EQe-3rYwyc0

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *