Modzelewski: Grupy VAT będą agresywnym schematem podatkowym

Niedawno Sejm uchwalił nowelizację ustawy o VAT, w której wprowadzono czwartą kategorię podmiotów tego podatku (obok osób fizycznych, prawnych i jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej): są tzw. grupy VAT, czyli podatnicy grupowi, których tworzą co najmniej dwa podmioty powiązane finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, zarejestrowane jako podatnik tego podatku. Dodano do ustawy cały nowy rozdział (art. 8c-8e) oraz m.in. art. 15a, które określają status tych podmiotów.

.
Niestety czytając te przepisy jedni będą zacierać ręce, drudzy będą przecierać oczy. Czy to jest możliwe, aby weszły w życie przepisy, które dają wręcz nieograniczone i w pełni dostępne pole nie tylko do działań optymalizacyjnych, ale również najbardziej ordynarnych oszustw podatkowych? Lista pomysłów jest wręcz nieograniczona, więc tylko pierwszy z brzegu. Grupę podatkową zgodnie z nowym art. 15a ust. 2 pkt 2 będą mogli tworzyć podatnicy nieposiadający siedziby na terytorium kraju, „w zakresie, w jakim prowadzą działalność gospodarczą na terytorium kraju za pośrednictwem oddziału położonego na terytorium kraju”. Podmioty te są spółkami zarejestrowanymi w dowolnie wybranym „raju podatkowym” lub innym egzotycznym kraju, będą oczywiście powiązane finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, ale trzeba będzie to przyjąć „na wiarę”. Oczywiście nie będą one posiadały w Polsce żadnego majątku, który mógłby służyć egzekucji zaległości podatkowych. Owa grupa będzie sprowadzać zza granicy towary lub usługi, które następnie będą „sprzedawane” między członkami grupy (czynności wewnętrzne niepodlegające opodatkowaniu) a następnie będą „odprzedawać” do zagranicznych spółek, które utworzyły te oddziały. Należy domyślać się, że towary dostarczane do grupy będą również przez owe zagraniczne spółki, czyli większość tych operacji będzie miała charakter obrotów wewnętrznych – zadbał o to projektodawca tych przepisów, który wprost uregulował, że:

1) dostawa towarów i świadczenie usług dokonane przez członka grupy na rzecz innego członka grupy nie podlega opodatkowaniu,
2) dostawa towarów i świadczenie usług dokumentowane przez oddział będący członkiem grupy na rzecz:
3/ podatnika nieposiadającego siedziby na terytorium kraju, który utworzył ten oddział,
4/ inne oddziały podatnika wymienionego w pkt 1), położone poza terytorium kraju, uważa się za dokonane przez grupę VAT na rzecz podmiotu, który do niej należy.

.
Również dostawca dostaw lub świadczący usługi na rzecz oddziału będzie członkiem grupy VAT przez:
1) podatnika nieposiadającego siedziby na terytorium kraju, który utworzył ten oddział,
2) innego oddziału podatnika, wymienionego w pkt 1), położonego poza terytorium kraju, uważa się za dokonane na rzecz grupy przez podmiot spoza tej grupy.

.
Przepisy są dostatecznie jasne i nie trzeba ich interpretować. Każdy więc może szybko zorganizować taką grupę, „przepuścić” przez nią dowolną ilość rzeczywiście istniejących lub nawet fikcyjnych towarów lub usług, które ostatecznie wrócą do zagranicznych podmiotów, które utworzyły oddziały tworzone przez ową grupę, jednocześnie zapewniając grupie odpowiednio wysoki podatek naliczony, a potem tylko inkasować zwroty. Przy pomocy tych przepisów można będzie zlikwidować jakiekolwiek realne opodatkowanie tym podatkiem, cały potencjalny podatek naliczony będzie podlegał zwrotowi, oczywiście pod warunkiem, że ktoś nie wykorzysta tych przepisów po to, aby wyłudzać zwroty, a przecież i tacy się znajdą.

.
Ponawiam więc apel: tych przepisów nie da się poprawić, stanowią one zachętę do „optymalizacji podatkowej” a nawet do oszustw, co „prywatnie” przyznają również posłowie, którzy pracowali nad tym projektem.

.
Ciekawe, kto podrzucił rządowi minę aby skompromitować działania uszczelniające? Nie wierzę, że wyszło to z resortu finansów. Stugębna plotka głosi, że autorem tych przepisów są ludzie, którzy kiedyś załatwiali swoim klientom równie szkodliwy schemat pod nazwą „krajowe odwrotnie obciążenie” a potem pokłócili się o wynagrodzenie za te usługi, co swego czasu było znanym wydarzeniem na rynku „biznesu podatkowego”. Czyli AntyPiS ma aż tak wielkie wpływy?

Witold Modzelewski

Click to rate this post!
[Total: 6 Average: 5]
Facebook

4 thoughts on “Modzelewski: Grupy VAT będą agresywnym schematem podatkowym”

  1. Frankowicze, wbrew zdrowemu rozsądkowi i podstawowej wiedzy ekonomicznej, lecz za namową libertariańskich kaznodziejów z przybudówek PO (m.in. niesławnego już Ryszarda P.), ochoczo zaciągali długoterminowe (!) zobowiązania w walucie, w której nie zarabiają (!) i której kurs nie jest w żaden sposób powiązany z PLN (!). Ignorując te trzy „czerwone lampki”, larum podniesiono, rzecz jasna, dopiero wtedy, gdy harazd ten przestał się opłacać z racji wzrostu kursu CHF. Dlaczego zatem podatnicy, którzy nie czerpali żadnych korzyści z tegoż hazardu, mieliby łożyć na straty spowodowane bezgranicznym zaufaniem do „złotoustych”? Niechże „złotouści” staną na wysokości zadania i wezmą odpowiedzialność za swoich wiernych. Przypadkowi podatnicy nie są rodzicami, ani duchowymi przewodnikami poszkodowanych, by ponosić za nich odpowiedzialność.

 1. „Ciekawe, kto podrzucił rządowi minę aby skompromitować działania uszczelniające? ”

  Nikt, rządzący oraz ich najbliższe otoczenie tradycyjnie związani są ze światem mniejszego lub większego biznesu, więc mają prywatny interes w karuzelach VAT. Analogicznie dzieje się na wielu innych polach, począwszy od nieruchomości, w których władze centralne i samorządowe pozostają głęboko umoczone i podtrzymują stan niekorzystny dla większości społeczeństwa. Zresztą działania uszczelniające zdają się być określeniem nieco na wyrost. Początkowy wzrost ściągalności VAT błyskawicznie przystopował i cały czas spada. Daleko nam do unijnych liderów i nie widać kroków w stronę Szwecji czy Chorwacji.

 2. Pan Profesor Modzelewski określa nietrafnie używa określenia 'AntyPiS’ bo to przecież PIS wprowadza takie przepisy a już np. prezes NIKu ujawnił praktyki 'patriotów’ w różnych obszarach działalności w tym kwestię wyborów prezydenta w 2015 czy poziom zadłużania Państwa (tarcze antykryzysowe, etc).
  Czy AntyPis coś bałaknął 'w przedmiocie sprawy’>>NIC.
  Zarówno PIS – od samego początku czyli 2015- jak i AntyPis realizuje NEOLIBERALNĄ>GLOBALISTYCZNĄ politykę w każdym aspekcie, wliczając 'piątki Kaczyńskiego’ czy obecny Polski Ład>integralna część 'czwartej rewolucji przemysłowej’-4IR 'zaplanowanej’ przez WB-IMF a czego eksponentem jest niejaki Schwab i jego World Economic Forum >bo 'kapitalizm’ w wykonaniu US-UN-WB-IMF-NATO 'wyrżnął mordą o beton’
  i teraz gostki jadą bez ograniczeń>>ZADŁUŻENIE rośnie jak się na drożdżach.
  Patrzcie ludzie co się dzieje w USA, EU>>i jest to dług NIE do spłacenia> i o to właśnie chodzi>vide:
  The Great Debt Debate: Michael Hudson vs. Thomas Piketty
  .https://www.unz.com/mhudson/the-great-debt-debate-michael-hudson-vs-thomas-piketty/
  i wszędzie jest tzw. 'bipartisan’ zgoda na toto a dysydentów (tzn. tych co się z tym nie zgadzają to się 'pogoni’)
  .
  Przecież wcześniej czy później 'zjednoczona prawica’>która i tak jest przeznaczona 'do odstrzelenia’ odejdzie w niebyt i te moravery, kościńskie gdzieś musza wrócić do roboty (bo obajtków, etc, etc to się po prostu wyleje z roboty) a jaro 'dementia’ kaczyński wcześniej czy później umrze i cała nadzieja tylko w przepowiedni Władysława Gomułki:
  Gdy słoneczko zgasło
  i nastąpił mrok
  piewcy jego blasku
  odzyskają wzrok.
  i tzw. op-ed z amerykańskiego zerohedge.com>stricte ekonomiczno-finansowy”
  BiG SQuaW FiNDEM HEaP BiG INSiDe TRaDeRS
  .https://www.zerohedge.com/news/2021-10-05/big-squw-findem-heap-big-inside-traders
  i podtekst>towarzycho u naszego najważniejszego sojusznika – czyli US Dems na czele z joe 'dementia’ bidet jest tak skorumpowana, że te nasze ”wałki’ to piece of cake>pikuś
  i 2gi podtekst>US Dems +Biden chcą 'odbudowywać’ US infrastrukturę +tzw. polityka GSE>gender and social equity +oczywiście ochrona środowiska>eliminacja fossil fuels-CO2
  w trakcie PLANdemii>
  i jak wiadomo>jak niedźwiedź kichnie>mucha czyli my robaczki 'padamy’ i ja jestem stary>niech się te młode głupie>jak JSC powyżej – martwią>jeżeli im się wydają, że im się uda, to im się tylko wydaje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *