Koło Naukowe Historyków Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego
zaprasza na
Ogólnopolską Studencką Konferencję Naukową
„Na drodze do Wielkiej Polski” – tradycje polskiej myśli narodowej
Kraków, 25-26 maja 2012
Konferencja ma zwrócić uwage na jedną z najważniejszych w dziejach Polski ideę polityczną jaką była idea narodowa. W końcu XIX w. powstała ona równocześnie z ruchami nacjonalistycznymi w całej Europie, lecz w Polsce miała inne korzenie. Nowoczesne koncepcje i działania jej przywódców przyczyniły się do restytucji Niepodległej Polski. W okresie II RP ruch narodowy stał się najwiekszą formacja polityczną, tworzoną i wspieraną przez elitę intelektualną z szerokim poparciem społeczeństwa. Narodowe formacje parlamentarne jak i ruchy obywatelskie przyczyniały się z jednej strony do odbudowy i umacniania niepodległego bytu państwowego, z drugiej zas – stanowiły najsilniejszą opozycję dla obozu piłsudczykowskiego.
Niestety, obok wszystkich konsekwencji II wojny światowej, przerwana została równiez ciągłość politycznej formacji miedzywojennego obozu narodowego. Idea zwalczana przez zainstalowany system komunistyczny nie doczekała sie również przywrócenia należnego miejsca w świadomości społeczenstwa po 1989 roku.
Dorobek intelektualny twórców endecji, Jana Ludwika Popławskiego, Zygmunta Balickiego, Romana Dmowskiego, Romana Rybarskiego, Władysława i Stanisława Grabskich i wielu innych, jest dziś wielokroć opacznie rozumiana, wyrwana z kontekstu, przypisuje się jej rusofilię lub postawy rasistowskie. Niech więc zabrzmi wśród młodych historyków głos rzetelny i merytoryczny, oparty na źródłach, a dyskusji naszej niech nie krępują stereotypy i legendy, nieważne czy pozytywne czy negatywne.
Organizatorzy oczekują zgłoszeń tematów wystąpień z zakresu*:
-Początki polskiej myśli narodowej
-Organizacje polskiego ruchu narodowego, przywódcy i działacze
-Koncepcje dążenia do odbudowy niepodległego państwa
-Wizje i odbudowa niepodległej Polski (do 1926 r.)
-Ruch narodowy w świecie sanatorów II RP (1926-1939)
-czyn zbrojny formacji narodowych podczas II wojny światowej
-Echa polskiej myśli narodowej po II Wojnie światowej
*Wskazane tematy są wyłącznie wskazówkami, w razie wątpliwości merytorycznych organizatorzy proszą o kontakt.
„Dziękuję wam, Polski odradzającej się przedstawiciele, z głębi serca dziękuję! Dajecie mi tę pewność, że praca, która zadaniem życia mego była, nie ustanie, aż rezultat onej wystąpi pod postacią Polski wolnej i niepodległej.” Zygmunt Miłkowski, odpowiedź na listy młodziezy polskiej, Genewa 12 lutego 1883 r.
Zgłoszenia na wypełnionym formularzu zgłoszeniowym nalży przesyłać do 30 kwietnia na adres: konferencja_narodowa@interia.pl Opłata konferencyjna wynosi 60 zł. Organizatorzy zapewniają referentom materiały konferencyjne, nocleg oraz obiady.
Za: http://konferencja-narodowa.socjum.pl/
a.me.