Dimiter Inkiow, Najciekawsze mity greckie, tłum. Anna Gamroth, il. Wilfried Gebhard, Wydawnictwo Media Rodzina, Poznań 2012, ss. 156
„Najciekawsze mity greckie” to wspaniała książka do czytania i oglądania dla całej rodziny. Dimiter Inkiow opowiedział na jej kartach dobrze znane wszystkim mity w sposób nowy i na tyle ciekawy, że zainteresuje także najmłodszych czytelników. Z kolei piękne ilustracje Wilfrieda Gebharda rozbawią starszych, a młodszym ułatwią zapamiętanie oraz zrozumienie kolejnych historii.
Dimiter Inkiow opowiedział o powstaniu greckiego świata bogów: „Historie te wydarzyły się bardzo dawno temu. Tysiące lat temu. W Grecji, na górze Olimp żyli jeszcze bogowie. To dlatego żaden człowiek nie śmiał zdobyć szczytu tej góry. Bogowie od dawna nie mieszkają na Olimpie. Dokąd odeszli? Nie wiadomo”. Autor jest zapobiegliwy – wyprzedza pytania bardziej dociekliwych dzieci umieszczając w odpowiednich miejscach wyczerpujące bądź przynajmniej zadowalające je odpowiedzi, wyręczając tym samym rodziców.
Objaśnienia zawarte w rozdziale poświęconym „Radzie bogów” mają charakter porządkujący, ponieważ pozwalają poznać czytelnikom najważniejsze postacie greckiej (ale i również: rzymskiej czy egipskiej) mitologii wraz z ich atrybutami i powiązaniami rodzinnymi, na przykład: „Demeter – siostra Zeusa. Była najpotężniejszą boginią ziemi. Jej imię oznacza Matka Ziemia. Było boginią płodności. W mitologii rzymskiej znana jako Ceres, w mitologii egipskiej jako Izyda”.
Kolejne mity: „Genialny Dedal”, „Labirynt dla Minotaura”, „Tezeusz i nić Ariadny”, „Dedal i Ikar”, „Syzyf”, „Kadmos”, „Ares i Afrodyta”, „Semele i Dionizos”, „Król Midas”, „Achilles i podróż do Troi”, „Hades, bóg zmarłych dusz”, „Hades i Persefona”, „Demeter i Persefona”, „Zeus i ukaranie pierwotnych ludzi”, „Posejdon”, „Nyks, bogini mocy”, „Artemida, bogini łowców”, „Eos bogini zorzy polarnej” zostały opowiedziane bardzo przystępnie i zrozumiale. Proste zdania napisane dużymi, wyraźnymi literami czynią tę książkę bardzo dobrą propozycją dla rodziców, którzy chcą, aby ich dziecko udoskonaliło umiejętność samodzielnego czytania wartościowych publikacji. Dodatkowo jest ona ładnie i porządnie wydana, oprawiona w twardą obwolutę, a uatrakcyjniają jej treść kolorowe ilustracje.
Wspólna lektura wartościowej książki autorstwa Dimitera Inkiowa pod tytułem „Najciekawsze mity greckie” może być świetnym pretekstem to rodzinnego poznawania i przypominania mitologii. Jest to szczególnie cenne w obliczu sygnalizowanego w mediach kryzysu rodziny wynikającego z braku utrzymywania relacji pomiędzy członkami rodziny.
Zofia Barcińska
Książka jest dostępna na stronie Wydawnictwa Media Rodzina: http://mediarodzina.pl/prod/309/Najciekawsze-mity-greckie
a.me.