Nigeryjska armia przegrywa z Boko Haram

Dnia 19 sierpnia 2014 r. BBC donosiło, że grupa ok. 40 nigeryjskich żołnierzy odmówiło dalszej walki z bojownikami Boko Haram do czasu, gdy władze Nigerii nie zakupią lepszego uzbrojenia. O rzekomym buncie miał poinformować anonimowy żołnierz a rzecznik ministerstwa obrony nie potwierdził ani nie zaprzeczył o tym fakcie.

            Jest powszechnie wiadomo, że stan wyjątkowy ogłoszony w 2013 r. w trzech północno-wschodnich stanach Nigerii (Borno, Yobe, Adamawa) spowodował, że walki przeniosły się do buszu, gdzie armia rządowa nie radziła sobie z bojownikami Boko Haram. Po tym jak członkowie wspomnianej organizacji zostali wyparci z głównej bazy w Maiduguri, stolicy stanu Borno, ich działania skupiały się na tzw. rajdach, szybkich wypadach i wycofaniu się do buszu. Nigeryjska armia dobrze sobie radziła gdy Boko Haram kontrolował miasta i należało je odzyskać. Nowa forma walki okazała braki w wyszkoleniu żołnierzy oraz przestarzałe uzbrojenie. Z tego też powodu akty tchórzostwa i dezercje mają być nadal na porządku dziennym. Wydaje się, że klęski nigeryjskiej armii spowodowały znaczący spadek morale a przez to niemożność wykorzystania starej taktyki, gdy Boko Haram znów zajmuje wsie i miasta na północy Nigerii (BBC).

            Dnia 21 sierpnia 2014 r. BBC informowała o kolejnym sukcesie Boko Haram. Bojownicy mieli zająć akademię policyjną Liman Kara niedaleko miasta Gwoza w stanie Borno. Samo miasto miało zostać wcześniej opanowane przez Boko Haram – walki trwają od dwóch tygodni. Świadkowie mają potwierdzać, iż było słychać strzały a bojownicy przybyli na trzech ciężarówkach oraz na kilkunastu motocyklach. Dziennikarze podkreślają, że członkowie Boko Haram są dobrze uzbrojeni, ubierają się w mundury oraz zmienili taktykę: ponownie przystąpili do zajmowania wsi i miast, zamiast działać w trybie partyzanckim. Samo miasto Gwoza liczy 50 tysięcy mieszkańców a jego zajęcie przez bojowników wiąże się z wcześniejszą utratą przez nich kontroli nad Damboa – równie dużym miastem. Podkreśla się, że akademia policyjna Liman Kara to jedna z dwóch w Nigerii i posiada duże ilości broni w arsenale. Był to drugi atak; pierwszy został odparty.

            Natomiast Al Jazeera informuje, że Boko Haram zajęło miasto Buni Yadi w stanie Yobe. Bojownicy mieli zawiesić flagę organizacji na rządowych budynkach oraz przeprowadzić kilka publicznych egzekucji. Dwie osoby miały zostać zabite za samo palenie papierosów. Oficjalne nigeryjskie władze nie potwierdzają tego, lecz przyznają, że w okolicy nie ma wojska i dlatego bojownicy robią co chcą – zajmują i opuszczają miasto na przemian. Wielu mieszkańców miało uciec do stolicy stanu Yobe, Damaturu. Al Jazeera podaje w wątpliwość odbicie przez armię miasta Damboa. International Business Times sugeruje, że mamy do czynienia ze zmianą taktyki Boko Haram. Organizacja ma ponownie dążyć do opanowania znacznej części terytorium północnej Nigerii i utworzenia tam Kalifatu. Human Rights Watch szacuje, że tylko w 2014 r. miało zginąć 2 053 obywateli.

Organizacja Boko Haram została założona w 2002 r. a na jej czele stoi Abubakar Shekau. Sama nazwa w języku hausa znaczy: zachodnia edukacja jest zakazana – pojawiają się też inne tłumaczenia. Od 2009 r. głównym celem organizacji jest stworzenie państwa islamskiego. Oblicza się, że w wyniku działań Boko Haram mogło zginąć kilka tysięcy osób a około 3 milionów dotkniętych różnego rodzaju niedogodnościami. Od 2013 r. Stany Zjednoczone traktują wspomnianą grupę jak organizacje terrorystyczną.

Źródło: Boko Haram crisis: Nigerian soldiers 'mutiny over weapons’, 19 sierpień 2014, http://www.bbc.com/news/world-africa-28855292, [dostęp dn. 21.08.2014]; Boko Haram crisis: Nigeria militants 'seize police academy’, 21 sierpień 2014, http://www.bbc.com/news/world-africa-28884665, [dostęp dn. 21.08.2014]; Boko Haram ‘control police academy’, 21 sierpień 2014, http://www.nationalheadlines.co.uk/boko-haram-control-police-academy/454465/, [dostęp dn. 21.08.2014]; Boko Haram seizes another Nigerian town, 21 sierpień 2014, http://www.aljazeera.com/news/africa/2014/08/boko-haram-seizes-another-nigerian-town-2014821151552714624.html, [dostęp dn. 21.08.2014]; J. Moore, Nigeria Boko Haram Insurgency: Islamist Militants Seize Another North-Eastern Town, 21 sierpień 2014, http://www.ibtimes.co.uk/nigeria-boko-haram-insurgency-islamist-militants-seize-another-north-eastern-town-1462148, [dostęp dn. 21.08.2014].

dr Krystian Chołaszczyński

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *