„Nowoczesny człowiek jest w pewien sposób równy Bogu”

Na portalu Prokapitalizm.pl ukazał się wywiad z ks. Janem Jenkinsem z Bractwa św. Piusa X. Możemy w nim przeczytać m.in. o tym co było przyczyną reformy liturgicznej zapoczątkowanej na Soborze Watykańskim II. Ks. Jenkins pokazał także, że współczesna sztuka sakralna i liturgiczne nadużycia są przejawem nadmiernego wyeksponowania roli człowieka kosztem Boga, że to właśnie człowiek w dzisiejszym Kościele zajął centralne miejsce – „Bóg nie jest już uwielbiany przez akt pokory, ale raczej nowoczesny człowiek jest w pewien sposób równy Bogu, zdolny do dialogu z Nim.”

Ks. Jenkins poruszył także w wywiadzie kwestię posoborowego nauczania społecznego, gdzie Kościół zamiast wskazywać człowiekowi drogę do celu ostatecznego jakim jest zbawienie „został zredukowany do ‘sakramentu jedności’ całego rodzaju ludzkiego”. Kapłan Bractwa św. Piusa X dostrzega inspirację posoborowych zmian ideałami Rewolucji Francuskiej, widząc w wolności religijnej, kolegializmie i ekumenizmie odpowiednik naczelnego rewolucyjnego hasła „Wolność, Równość, Braterstwo”.

Pytany o Mszę Trydencką pozytywnie odniósł się do gestu papieża Benedykta XVI, który przypomniał, że nigdy nie była ona zniesiona. Zaznaczył jednak, że biskupi starają się utrudniać korzystanie z prawa do jej sprawowania, w czym sprzyja im doktryna kolegialności, i to właśnie w tej doktrynie widzi przyczynę hamowania pozytywnych zmian zachodzących w Kościele. „Pomimo tego, że jest pewna nostalgia za Tradycją, wciąż widzimy nieszczęsne i destruktywne siły fałszywych zasad Soboru Watykańskiego II w działaniu” – uważa ks. Jenkins.

Cały wywiad czytaj na portalu Prokapitalizm.pl…

aw

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “„Nowoczesny człowiek jest w pewien sposób równy Bogu””

  1. Do bractwa PX właściwie zgadzam sie z wami co do tradycji m mszy wszechczasów itp ale nie zgadza sie co do zakazu korzystania z medoty naturalnej w porzyciu seksualnym małżonków. Jak rodzice chcą miec troje dzieci to co powinni wiecej nie „uprawiać ” seksu? Wiedza kochani księża jak reaguje facet jak nagle nie może sie kochać. Wariuje i wtedy zwiazek jest w rozsypce. Stałość małżeństwa jest święta więc nalezy temu pomagać a nie utrudniać. Ktos kto jest prawiczkiem może nie odczuwać konieczności aktu seksualnego ale jak juz raz spróbował. Najpierw mówi sie ludziom , że jak bedziecie mieli małzonka to wówczas mozecie sie kochać a jak juz mają to …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *