Nowy rząd w Gwinei Bissau po dwóch miesiącach politycznego kryzysu

Analitycy mają nadzieję, że w ten sposób po ponad dwóch miesiącach zakończy się polityczny kryzys. Należy zauważyć, że Gwinea Bissau nie należy do najbardziej stabilnych państw w Afryce Zachodniej. Historia pokazała, że jest to kraj niezwykle podatny na różnego rodzaju zamachy stanu, zwłaszcza wojskowe.

Prezydencki dekret został opublikowany późnym popołudniem 12 października pomimo, że niepowodzeniem zakończyły się rozmowy z Premierem Carlosem Correią. Prezydent Jose Mario Vaz zdymisjonował swojego głównego politycznego oponenta, Domingosa Simoesa Pereirę, dnia 12 sierpnia 2015 r., czym przyczynił się do instytucjonalnego kryzysu w tej dawnej portugalskiej kolonii.

Jak podkreśla agencja Reutera fakt, że zarówno Vaz jak i Pereira przynależą do tej samej formacji politycznej – Afrykańska Partia Niepodległości Gwinei i Wysp Zielonego Przylądka (Partido Africano da Independência da Guiné e Cabo Verde PAIGC). Mogłoby się wydawać, że stanowisko premiera i prezydenta objęte przez polityków z tej samej formacji politycznej to sytuacja idealna. Przykład Gwinei Bissau pokazuje, że może być inaczej. Spory kompetencyjne spowodowały, że ten afrykański kraj stanął przed poważnym kryzysem. Zarówno premier jak i prezydent chcieli zatrzymać pełnię władzy wykonawczej dla siebie.

Wśród znawców sytuacji w Gwinei Bissau istnieje obawa, że po zamachu z 2012 r. nawet krótki okres bezwładzy – a z tym mieliśmy ostatnio do czynienia – może wzmocnić pozycję handlarzy kokainą, którzy są realnym zagrożeniem dla stabilności tego państwa. Gwinea Bissau jest uważana za główny punkt przerzutowy wspomnianego narkotyku.

Prezydent Vaz został zaprzysiężony na najwyższy urząd państwowy w 2014 r. Podczas ceremonii zaprzysiężenia członków nowego rządu z 13 października 2015 r., głowa państwa nie optowała za zmianą systemu politycznego, co można było usłyszeć wcześniej. Prezydent Vaz coraz głośniej w ostatnim czasie domagał się takiego zmiany systemu, aby dotychczasowy parlamentarny został zastąpiony przez rozwiązania typowe dla systemów prezydenckich.

Pomimo niepowodzenia rozmów, prezydent zdecydował się powołać Carlosa Correię na szefa rządu. Jednocześnie ze składu nowego gabinetu usunięto takich czołowych polityków jak Pereira czy były minister spraw zagranicznych Mario Lopes da Rosa. Natomiast prezydent Vaz obejmie dodatkowo teki ministra administracji wewnętrznej oraz ministra zasobów naturalnych – kluczowe w realiach analizowanego państwa, ale spory personalne doprowadziły do załamania rozmów Vaz-Correia.

Poprzednia próba powołania rządu przez Vaza została unieważniona przez Sąd Najwyższy we wrześniu. Wtedy listę ministrów przedstawił prezydent, a zgodnie z ustawą zasadniczą może to zrobić tylko premier. Tym razem procedura została zachowana i nie ma obaw o negatywną decyzję ze strony władzy sądowniczej.

Od uzyskania niepodległości w 1974 r. z rąk Portugalii, Gwinea Bissau nie miała nawet krótkiego okresu politycznej stabilności. Ani jeden z demokratycznie wybranych prezydentów nie utrzymał swego stanowiska nawet przez całą kadencję. Natomiast od 1980 r. aż 9 zamachów stanu było organizowanych przez siły zbrojne.

Republika Gwinei Bissau (República da Guiné-Bissau) to państwo w Afryce Zachodniej nad Oceanem Atlantyckim, które graniczy z Gwineą i Senegalem. Powierzchnia kraju wynosi 36 120 kilometrów kwadratowych, a stolicą jest miasto portowe Bissau. Podział etniczny wygląda następująco: Fulda 28,5%, Balanta 22,5%, Mandinga 14,7%, Papel 9,1%, Manjaco 8,3%, Beafada 3,5%, Mancanha 3,1%, Bijago 2,1%, Felupe 1,7%, Mansoanca 1,4%, Balanta Mane 1%, mniejszości etniczne 4%. Kraj zamieszkuje 1 726 170 obywateli, z których większość to Muzułmanie 45,1% (Chrześcijanie 22,1%, a ponad 14,9% kultywuje wierzenia tradycyjne).

Krystian Chołaszczyński

Źródło: Guinea-Bissau president swears in new government in bid to end crisis, 13 październik 2015, http://www.reuters.com/article/2015/10/13/us-bissau-politics-idUSKCN0S710E20151013, [dostęp dn. 14.10.2015]; Guinea-Bissau CIA Factbook, https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/pu.html, [dostęp dn. 14.10.2015].

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *