o. Gniadek: „Antropologiczne podstawy wolnej ekonomii”, 11 III on-line.

Miło nam Państwa zaprosić na wykład on-line o. Gniadka na temat: „Antropologiczne podstawy wolnej ekonomii”. Po wykładzie będzie można zadać prelegentowi pytania na czacie.
Wykład odbędzie się 11 marca o godzinie 15 w ramach seminarium Narodowej Akademii Informacyjnej (NAI) i będzie dostępny w internecie pod linkiem:
Wykład będzie dotyczył następującej tematyki:

Pojęcie wolnej ekonomii pochodzi z encykliki Jana Pawła II „Centesimus annus”. Najlepiej jednakże byłoby mówić za Ludwikiem von Misesem (+1973) o katalaktyce, czyli nauce o wymianie. Punktem wyjścia wystąpienia będzie prakseologia opracowana przez tego austriackiego ekonomistę. W swoim opus magnum „Ludzkie działanie” opisuje on antropologiczne podstawy działania człowieka w sferze ekonomicznej. Opisane przez niego prawa są jednakże wspólne wszystkim ludziom, bez względu na dziedzinę, w której działają. Na przykładzie ekonomii wolnorynkowej zostanie pokazane, że takie kategorie myślowe, jak np. kategoria zysku i straty, są wspólne wszystkim ludziom, bez względu na szerokość geograficzną i rasę. Niestety, brak wspólnych antropologicznych podstaw w myśleniu o człowieku wprowadza chaos w naukach społecznych. Co można zrobić, by nauki społeczne przyjęły jedną wspólną antropologię?

Serdecznie zapraszamy do udziału w imprezie!

NAI Warszawa

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

1 thought on “o. Gniadek: „Antropologiczne podstawy wolnej ekonomii”, 11 III on-line.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *