o. Teodor Książkiewicz, „Ziołolecznictwo Ojców Bonifratrów dla kobiet”

o. Teodor Książkiewicz, Ziołolecznictwo Ojców Bonifratrów dla kobiet, Oficyna Wydawnicza RYTM, Warszawa 2001, ss. 219

            Dzisiejszy przemysł farmaceutyczny i lekarze zarabiają krocie na naszej naiwności. Kupujemy wszak dużo zbędnych leków lub takich medykamentów, które wcale nam nie pomagają, lecz czasem nawet wręcz szkodzą. Jesteśmy tym zdezorientowani i czujemy, że wymagamy środków, które faktycznie nas uleczą. A różnych chorób związanych z rozwojem cywilizacji jest coraz więcej. Poradnik ojca Teodora Bogdana Książkiewicza pod tytułem „Ziołolecznictwo Ojców Bonifratrów dla kobiet” wychodzi naprzeciw potrzebom współczesnych kobiet. Zawiera mianowicie wskazania oparte na mającej ponad 400 lat typowo polskiej tradycji leczniczej, uzupełnione o dorobek wiedzy medycznej i psychologicznej ostatnich pokoleń.

            W książce tej znajdziemy porady skierowane głównie do kobiet – zarówno młodych, dojrzewających, jak i tych w kwiecie wieku czy przekwitających. Ileż z nas poszukuje nieustannie cudownych środków na niezwykle bolesne miesiączkowanie czy czegoś uspokajającego, a jednocześnie nieszkodliwego. Ojciec Teodor Książkiewicz ma na to wiele sposobów – jeśli nie poskutkuje jeden, można wypróbować kolejne receptury na rozmaite dolegliwości. Są to: mieszanki ziołowe o różnych zastosowaniach – pomagające leczyć między innymi anemię, otyłość, brak apetytu, niedoczynność i nadczynność tarczycy, kosmetyczne zestawy ziołowe będące świetnymi zamiennikami dla gotowych, chemicznych płynów do kąpieli czy maseczek na twarz, przepisy leczniczych nalewek na choroby, bóle i inne dolegliwości, a także wskazania co do tego jakie zioła, do czego i w jaki sposób stosować w kuchni. Jednakże wiele spośród nich może być z powodzeniem wykorzystywanych także w stosunku do chłopców i mężczyzn, na przykład te dotyczące pielęgnacji skóry czy włosów.

            Musimy zaznaczyć, że w przeciwieństwie do wielu poradników dotyczących używania roślin do ziołolecznictwa, mamy do czynienia w przypadku niniejszego poradnika z recepturami składającymi się ze składników o które nam Polakom wcale nie jest trudno. Wiele z nich odnajdziemy na własnym podwórku, ogrodzie, polu czy pobliskim lesie bądź łące. Ich zebranie także nie przysporzy nam problemów, albowiem nie potrzebujemy w tym celu mieć dodatkowych narzędzi czy specjalistycznych pojemników do ich przechowywania. Warto, abyśmy pamiętali, że taka wyprawa i samodzielne przyrządzanie środków leczniczych czy kosmetycznych może przynieść nam chwilę relaksu, odpoczynku i być okazją do spędzenia czasu z najbliższymi.

            Bardzo często jesteśmy zdani na farmaceutów w wyniku naszej niewiedzy co do właściwości darów przyrody. Przydatne okażą się w związku z powyższym także wskazówki zawarte w bogatym i obszernym słowniczku roślin leczniczych. Dowiemy się z nich jak owocnie wykorzystywać dobrodziejstwa polskiej natury. W wielu przypadkach okaże się, że ignorowanie roślin, jakie uważamy za zwykłe chwasty jest po prostu marnotrawstwem, albowiem mogą one być użyte zamiast środków kosmetycznych, za które każdego dnia przepłacamy. Piękne ilustracje dołączone do opisów pomogą nam z kolei wystrzec się ewentualnych pomyłek.

            Poradnik ojca Teodora Książkiewicza pod tytułem „Ziołolecznictwo Ojców Bonifratrów dla kobiet” może okazać się zbawienny dla tych, którzy myślą, że spróbowali już wszystkiego, aby ulżyć swojemu cierpieniu, a nie znaleźli na niego lekarstwa. Zawiera wszakże w sobie wiele naturalnych, tradycyjnych sposobów na dolegliwości. Warto z nich skorzystać, dla dobra swojego i swoich bliskich. Może tym razem leczenie okaże się skuteczniejsze, a na pewno nie tak inwazyjne jak w przypadku środków chemicznych.

Książka jest dostępna na stronie Wydawnictwa Rytm: http://www.wydawnictworytm.pl/index.php?s=karta&id=160

Dominika Zakrzewska

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *