Obchody 65. rocznicy

WAKSMUND: W dniu 25 lutego w Waksmundzie odbyły się obchody 65. rocznicy ostatniej walki i śmierci mjr Józefa Kurasia „Orła”, „Ognia” zorganizowane przez Społeczny Komitet Pamięci Żołnierzy Konfederacji Tatrzańskiej „Rocha” i Zgrupowania „Błyskawica”.

Obchody rozpoczęły się w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej od programu artystycznego chóru szkolnego „Hilaritas” pod kierunkiem Sylwii Basty, podczas którego młodzież recytowała patriotyczne wiersze i śpiewały patriotyczne piosenki, głównie o tematyce partyzanckiej i bezpośrednio dedykowane Józefowi Kurasiowi. Około godz. 11 odprawiona została Msza Święta w intencji Podhalan poległych w walce o wolną Polskę z niemieckim i sowieckim okupantem w latach 1939-1955. Po nabożeństwie uroczystości przeniosły się na miejscowy cmentarz na którym zebrani odmówili modlitwę za „Żołnierzy Wyklętych”, po której odczytano Apel Poległych.

Na grobach Konfederatów Tatrzańskich, żołnierzy Grupy Ochrony Sztabu mjr Józefa Kurasia „Ognia” i mieszkańców Waksmunda wiązanki kwiatów złożyli m.in. posłanka PiS Anna Paluch, senator PiS Stanisław Kogut, radny powiatowy Michał Borzęcki, władze gminy Nowy Targ reprezentował wicewójt Marcin Kolasa, prezes Klubu Zamoyskich Piotr Bąk, przedstawiciele GRH „Ogniowcy” i najliczniej reprezentowana podczas tych uroczystości delegacja Stowarzyszenia Obóz Narodowo-Radykalny Podhale. W obchodach poza pocztami sztandarowymi organizacji kombatanckich udział wzięli także przedstawiciele środowisk patriotycznych z Krakowa: Liga Obrony Suwerenności, Małopolscy Patrioci, Młodzież Wszechpolska i Związek Strzelecki „Strzelec”.

Po zakończeniu oficjalnych obchodów w ramach swoistej integracji nacjonalistów z Podhala i Krakowa przedstawiciele w/w środowisk narodowych udały się na wspólny poczęstunek. /onrp/

zdjęcie główne – Działacze Stowarzyszenia ONR Podhale podczas uroczystości
zdjęcie 1 – Stowarzyszenie ONR Podhale i Małopolscy Patrioci z Krakowa
zdjęcie 2 – Działacze Stowarzyszenia ONR Podhale i p. Zuzanna Kurtyka
zdjęcie 3 – Część działaczy Stowarzyszenia ONR Podhale podczas poczęstunku

ŹRÓDŁO: www.onrpodhale.boo.pl

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *